Péntek éjfélig másodfokú riasztás lesz érvényben, szombattól jövő keddig azonban már harmadfokú a riasztás szintje – értesültünk a Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság oldaláról.
Az országos tisztifőorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján a június 23-án (kedd) 24.00 óráig érvényben lévő másodfokú hőségriasztást június 26-án (péntek) 24.00 óráig meghosszabbítja az ország egész területére vonatkozóan. Továbbá tekintettel a hőség fokozódására, június 27-én (szombat) 00.00 órától június 30-án (kedd) 24.00 óráig a hőségriasztást harmadfokúra emeli.
Mint ara mi is felhívtuk a figyelmet, a következő napokban is tartósan extrém melegre kell számítani, amely fizikailag és mentálisan egyaránt megterheli a szervezetet. A leginkább veszélyeztetettek továbbra is a kisgyermekek, az idősek, a várandósok, valamint a szív- és érrendszeri betegséggel élők. A hatóságok ismételten arra kérnek mindenkit, hogy a nagy melegben fokozottan figyeljünk önmagunkra és egymásra.
Hőség idején különösen fontos a rendszeres folyadékfogyasztás – legyen nálunk mindig ivóvíz. Az alkohol-, a koffein- és a magas cukortartalmú italok kiszáradáshoz vezethetnek, ezért mellőzzük őket.
A legmelegebb órákban kerüljük a tűző napot, és húzódjunk árnyékba vagy hűtött helyiségbe. Viseljünk világos színű, jól szellőző ruházatot, UV-védelemmel ellátott napszemüveget, valamint használjunk magas faktorszámú fényvédő készítményt és ajakápolót.
Vízparti pihenéskor felhevült testtel soha ne ugorjunk a vízbe – lassan, fokozatosan hűtsük le szervezetünket. Az utcai szökőkutak vize helyett, inkább vegyük használatba a párakapukat, vagy hűtsük magunkat vízpermettel, például a csuklónkon vagy a tarkónkon.
A nagy melegben kialakulhatnak lokális zivatarok, ezért figyeljük a viharjelzéseket. A nagyobb magyarországi tavakon április elseje és október vége között viharjelzőrendszer üzemel: a Balatonon összesen 54, a Velencei-tónál 4, a Tisza-tónál 5, a Fertő-tónál pedig 11 viharjelzőlámpa található. Az elsőfokú viharjelzést a percenként 45 alkalommal felvillanó sárga fény jelzi. Ilyenkor a vízben tartózkodni, úszni vagy vízi sporteszközöket használni csak a parttól számított ötszáz méteren belül engedélyezett. A másodfokú viharjelzés esetén a viharjelző lámpák percenként 90 alkalommal villannak fel, ilyenkor ki kell jönni a vízből.
Aki teheti, tartózkodjon árnyékban, légkondicionált helyiségben – ezek elérhetőségéről a katasztrófavédelem weboldala nyújt tájékoztatást.
A gyermekeket, házi kedvenceket soha, egyetlen percre se hagyjuk a parkoló autóban!
Több vármegyében tűzgyújtási tilalom van érvényben, amely az erdőkre és azok kétszáz méteres körzetére vonatkozik. A katasztrófavédelem weboldalán térképen lehet látni, hogy hol van érvényben tilalom. A saját kertben nem tilos grillezni, bográcsozni, de a tüzet nem szabad felügyelet nélkül hagyni.
További információkért tekintse meg a katasztrófavédelem kapcsolódó cikkét!