Október a mellrák elleni küzdelem hónapja. A Tolna Vármegyei Kormányhivatal 2023. október 25-én figyelemfelhívó sétát és ehhez kapcsolódó programot szervezett az emlőszűrés népszerűsítéséért. A rendezvény célja az volt, hogy ráirányítsa a figyelmet az emlőszűrés fontosságára, életmentő szerepére.
Az eseményhez közel 250 fő csatlakozott. A séta Szekszárd belvárosában, a Garay térről indult, a résztvevők a molinó mögött felsorakozva vonultak a Béla király térre.
A Vármegyeháza udvarán köszöntötte a megjelenteket dr. Horváth Kálmán főispán, aki kiemelte, hogy ma Európában a világ népességének tizede él, de a világ rákos megbetegedéseinek az egynegyede található itt. Határozott fellépés nélkül a rák miatti halálesetek száma 2035-re várhatóan 24%-kal fog nőni az Európai Unióban, és ezzel a rák az unión belüli halálozások fő okát fogja jelenteni. A diagnózis jelentős hatással van a betegekre, súlyosan érinti a családjukat és a barátaik életét.
A köszöntőjében dr. Pátri Eszter vármegyei tisztifőorvos rámutatott arra, hogy az emlőrák a világon az első, a magyar nők körében a második leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedés. Magyarországon évente kb. 8000 új esetet ismernek fel, és több mint 2000 nő veszíti az életét ebben a betegségben. A mammográfiás szűrővizsgálat 2002 óta az állam által támogatott szervezett lakossági szűrés, amelyik azt jelenti, hogy kétévente ingyenesen igénybe vehető minden 45-65 év közötti hölgy számára. Ugyanakkor a szűrésen a megjelenési arány országosan átlagosan csak 35% körüli. Buzdította a jelenlevőket arra, hogy éljenek a szűrés lehetőségével, és a környezetükben is adják át ezt a fontos üzenetet.
Vadászy András, a Szekszárdi Emlőszűrő Centrumot működtető MaMMa Egészségügyi Zrt. operatív igazgatója a visszatekintésében méltatta a szűrővizsgálat bevezetésében úttörő szakemberek szerepét és eredményeit. A hallgatóságot motiválta a vizsgálaton történő megjelenésre, hangsúlyozta, hogy a mammográfiás vizsgálat fájdalommentes, és legfeljebb 20 percet vesz igénybe, egyben az egyik leghatékonyabb eszköz a mellrák időben történő felismerésében. A korán felismert mellrák 80%-a gyógyítható, ezért éljenek a hölgyek a lehetőséggel.
A köszöntőket követően a Szekszárdi Liszt Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola zenetanárainak előadását hallhatták az érdeklődők. A Tolna Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály, a Bonyhádi Kórház és Rendelőintézet Egészségfejlesztési Iroda, a Szekszárdi Mentálhigiénés Műhely, a Magyar Rákellenes Liga Szekszárdi Alapszervezete és a Szelíd Ráktérítők Klub egészségügyi állapotfelmérő és információs standokkal várták az érdeklődőket. A séta napján az Emlőszűrő Centrum hosszított nyitvatartással fogadta a szűrésre érkezőket.
Forrás: Tolna Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály