2026. június 25. csütörtök
Ma Vilmos névnapja van.
 EUR354.44
25 jún · CurrencyRate · HUF
CurrencyRate.Today
Check: 25 Jun 2026 20:15 UTC
Latest change: 25 Jun 2026 20:05 UTC
API: CurrencyRate
Disclaimers. This plugin or website cannot guarantee the accuracy of the exchange rates displayed. You should confirm current rates before making any transactions that could be affected by changes in the exchange rates.
You can install this WP plugin on your website from the WordPress official website: Exchange Rates🚀

Egy döntés értelmében áprilistól akár hétvégén is üzemelnek majd a közlekedési lámpák Szekszárdon, mert a forgalom indokolttá teszi. Valami, mégis kevés.

Mint arról beszámoltunk, a város gazdasági bizottságának kezdeményezésére – lakossági igény okán – áprilisban megkezdődhet az a próbaidőszak, amiben már hétvégente is működnek majd a közlekedési lámpák Szekszárdon. A forgalom duzzadása és új szereplők is indokolt a döntés.

Ugyanakkor a közlekedési morál megváltoztatásához mindez édeskevés.

A napokban sétáltam Szekszárdon – egy lámpa nélküli átkelő felé – a kora esti órákban. Éppen bevásárlásból tartottam haza, amikor a zebrához értem. Még szerencse, hogy bizalmatlan vagyok, ezért megálltam egy pillanatra, mielőtt még az úttestre léptem volna. Szerencse, mert egy fekete Volkswagen kombi lassítás nélkül hajtott el előttem. Holott a KRESZ kimondja – vagyis én még így tanultam -, hogy a gyalogos átkelőhelyekhez, ha átkelésre irányuló szándék mutatkozik a gyalogos részéről, akkor az autósnak STOP-táblaként kell viszonyulnia. Tehát kötelező elsőbbségadás van érvényben. Nem opcionális, nem válaszható, KÖTELEZŐ. Magyarán: az autós kötelessége megállni és megvárni, amíg szerencsétlen gyalogos átvergődik az úttesten. És valljuk be, van elég baja anélkül is, hogy küzdenie kelljen a forgalommal, például folyamatosan résen kell lennie, vajon épp melyik buckában vagy kátyúban fordul ki a bokája.

Vezettem sokat, a gyalogosnál csak a bicikliseket utáljuk jobban. De miért? Honnan ered mindez? Miért jó, hogy a közlekedés egyéb résztvevőit tiszta szívből lehet gyűlölni, hangosan káromkodni, dudálni, rárántani a kormányt és így tovább? Hát a közlekedési morálunk ilyen, mit lehet tenni! Én, én, én. Csak én számítok, mindenki más hátráltat. És mivel hátráltat, jogom van kibukni rá. És jogom van a szabályszegésre is. Minek épp itt volt amúgy meg?! Pláne akkor, ha átengedem és meg sem köszöni!

„Hát akkor legközelebb engedjen át téged a…!”

Hányszor hallottam ezt utasként! Pedig, ha jobban belegondolunk, semmi okunk elvárni a hálálkodást. Hiszen KÖTELESSÉGÜNKET végeztük akkor, amikor átengedtük. Olyan, mintha bérletünk felmutatása – vagy lecsippantása – után azt mondanánk a buszsofőrnek, hogy nagyon szívesen. Mintha lett volna más lehetőség! Mintha szívességből rángattuk volna elő a tárcánkból az utazásra jogosító fecnit. Ő megköszöni, mi viszont köszönjük, hogy megköszönte és hogy elviszi a valagunkat. (Ennek sincs értelme, ő is kötelességét végzi, de ez most lényegtelen.) Olyan köszönetet várni, mintha azért bontanánk pezsgőt az utcán, mert senki nem vágott minket pofán a semmiből. Milyen szerencse! De azt is mondhatnánk, hogy

„köszönöm (politikus), hogy nem lopsz.”

A lámpák működése biztonságosabbá teszi a közlekedést, ez tény. Ugyanakkor rendszerszintű változást nem szabad várni tőlük. Azt magunktól, társainktól kell elvárni. Egy emberi minimumot a közös együttélésben. Kant kategorikus imperatívuszát talán példának vehetnénk. Bár, ahhoz érteni kellene a világot.

A szerző véleménye nem feltételnül egyezik a szerkesztőség álláspontjával.

Megosztás.
Exit mobile version