Az Atomenergetikai Múzeum (AEM) idén is megszervezte fizikaversenyét, a Teller Ede vetélkedőt, amelynek témája az AEM megnyitásának 13. évfordulója kapcsán a tévhitek volt.
A múzeum által megküldött közlemény szerint a csapatversenyen ebben az évben is középiskolások, míg az országos, online, egyéni megmérettetésen a hagyományokhoz híven 7. és 8. osztályos általános iskolai diákok vehettek részt.
Mint írják, a csapatoknak az első feladat elkészítése egyben a jelentkezés is volt a versenyre, amelynek során egy videóban kellett bemutatni egy áltudományos tartalomhoz kapcsolódó fizikai demonstrációt magyarázattal és számolással alátámasztva.

Kitérnek rá, hogy a második feladatban ugyancsak a számolás kapta a főszerepet, ami egyben hangolódás is volt a harmadik, utolsó fordulóra, amelyre 2025. május 15-én a paksi Gesztenyés utcai épületben került sor egy élménynappal egybekötött helyszíni megmérettetés formájában.
A közleményből kiderül, hogy idén is a legeredményesebb 3 fős csapatok nyertek meghívást a természettudományos-ismeretterjesztő rendezvényre, akik Härtlein Károly, a Prima Primissima díjas mesteroktató rendhagyó, interaktív „fizikaóráján” is részt vettek. A látványos gyakorlati feladatok elvégzésében a Paksi Atomerőmű rendészeti szervezete és létesítményi tűzoltósága is közreműködött, és a verseny utolsó fordulójában feltett elméleti kérdésekre a speciális biztonsági területek eszközeinek kipróbálását követően kaphattak választ a diákok.

A feladatok a nyomásra, a sebességre és az erőhatásokra, valamint a víz áramvezető képességére épültek, így például a félautomata defibrillátor használatát és a szakszerű segítségnyújtás alapjait vagy a hidraulikus emelőszerkezet működési elvét, teljesítményét is megismerték és alkalmazták a diákok a többállomásos fordulóban – írják.
Tudósítanak, hogy első helyen az Energetikai Technikum és Kollégium diákjai végeztek, Csapó-Kun Réka, Steiner Iván és Nyulasi Bence. A dobogó második fokára ugyancsak az Energetikai Technikum és Kollégium diákjai állhattak, Laposa Márton, Tóth Benedek és Szegi Tamás, míg a dobogó harmadik fokára a Baranya Vármegyei SZC Mohácsi Radnóti Miklós Technikum és Szakképző Iskola 10.b osztályos tanulói állhattak fel, Müller Vivien, Berta Dorián és Haraszti Alex.

Hozzáfűzik: az online, országos, egyéni háromfordulós versenyformációra 2020 óta jelentkezhetnek a diákok, ami idén is népszerű volt – a május 20-ig tartó, általános iskolásoknak szóló egyéni vetélkedő eredményeiről az AEM honlapján és Facebook-oldalán ad majd hírt a múzeum.
Az Atomenergetikai Múzeum számára nagyon fontos a természettudományok népszerűsítése mellett a tehetségkutatás is, a Teller Ede vetélkedő egyéni és csapatversenye pedig éppen ezért remek lehetőség arra, hogy a tankönyvek lapjain túlmutatóan, hétköznapi, de mégsem mindennapi eszközök és feladatok segítségével a diákok megbizonyosodhassanak róla, hogy a tudomány mindenütt jelen van – közölték a szervezők.
Atomenergetikai Múzeum