A Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Karán több, mint 4 éve folyik 3 éves angol nyelvű óvópedagógus képzés külföldi hallgatóknak. Jönnek Kínából, Zimbabwéból, Sri Lankáról, Nigériából, de Európából is.
A képzés két helyszínen folyik: a PTE KPVK szekszárdi és pécsi campusán. A hozzánk jelentkezők megfelelő alapképzettséggel és érvényes vízummal kell, hogy rendelkezzenek, valamint elégséges anyagi háttérrel ahhoz, hogy fedezni tudják a képzés, és az itt tartózkodás költségeit, ami még mindig szerény a nyugat-európai országokéhoz képest. Az alacsonyabb tandíj mellett a biztonságot és a magas szakmai színvonalat, a hallgatóbarát légkört, és a rugalmasságot tartják fontosnak a hozzánk érkező diákok. A sokat hangoztatott „használható nyelvtudás”, és korszerű képzés az idegen nyelvű óvódapedagógus programban részt vevőknek több, mint közhely. Létkérdés. Az oktatás angol nyelven folyik, az elméleti és gyakorlati tudás egymásra épül, és a gyakorló intézményekben „szembejön a valóság”, amikor a magyar ovisokkal angolul kell foglalkozni. Sokrétű, korszerű módszertani ismeretek nélkül ez nem megy.
Mindamellett az interkulturális környezetből származó előnyök messze túlszárnyalják a hátrányokat, és a tudást, a tapasztalatot, amit itt megszereznek a hallgatók, később a saját országukban jól kamatoztathatják. Igaz, hogy a kulturális „másságból” adódóan több nehézséget kell legyőzniük, mint a hazai diákoknak, de feltehetően komoly előnnyel jár az angol nyelven, külföldön megszerzett diploma. Mi igyekszünk a változó világ igényeihez szabni a kurzusainkat, a pszichológia és pedagógia alaptantárgyak mellett – többek között – a digitális eszközhasználat, történet mesélés, média és kulturális sokszínűség is szerepel a programban. A külföldi hallgatók jelenléte, különösen egy vidéki kar számára manapság kardinális kérdés: amellett, hogy a népszerűségünket növeljük, és reményeink szerint mind többen érdeklődnek a kar iránt, érdekesebbé, színesebbé teszik a képzési palettát. A külföldi hallgatók jó hatással vannak a magyar hallgatókra, és az oktatókra is. Tanulunk egymástól.
Dr. Bajner Mária, főiskolai tanár