Vasárnap már meggyújtottuk az első gyertyát az adventi koszorún. Hogy az ünnepek békességben, balesetmentesen érkezhessenek meg, fontos néhány szabályt betartani, ebben segít a Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság közleménye.
Tavaly decemberben tizenkilenc otthonban csaptak fel a lángok Tolna vármegyében, három kéménytűz és tíz kisebb kiterjedésű tűzeset mellett hat alkalommal harminc négyzetméternél nagyobb területen keletkezett tűz. Hét alkalommal a fűtésrendszer nem megfelelő funkcionálása miatt keletkeztek tüzek, három esetben pedig elektromos eszközök meghibásodásra voltak visszavezethetőek a tüzek keletkezési okai. Két alkalommal – december hatodikán Bonyhádon, míg szilveszter éjjelén pedig Pálfán – olyan fűtésrendszer meghibásodásával kapcsolatos tűzesethez siettek a vármegyei tűzoltóegységek, ahol egy-egy idős lakó életét már nem lehetett megmenteni.
Évente országosan 50-60 eset hozható összefüggésbe az adventi koszorúval. Ha nincs a gyertyák alatt fém alátét, amint leég a gyertya, meggyullad a koszorú is, és ha nem észleljük időben a tüzet, a lángok a bútorokra, majd a szobára is átterjednek. Akár vásárolunk, akár magunk készítjük az adventi koszorút, ügyeljünk rá, hogy a gyertyák alatt legyen gyertyatüske. A koszorút olyan helyre tegyük, ahol nincsenek éghető tárgyak és anyagok, az égő gyertyát pedig egy percre se hagyjuk felügyelet nélkül, írják.
Egy kiszáradt fenyő olyan könnyen ég, hogy ha egy ponton meggyullad, néhány másodperc és az egész fa, nem sokkal később pedig a környezete is lángokban áll. Késleltetni tudjuk a fenyő kiszáradását azzal, ha díszítésig egy vödör vízben tároljuk, illetve vannak olyan fenyőtalpak is, amelyekben vízben áll a fa. A karácsonyfát fűtőeszköztől és más hőforrástól legalább másfél méterre tegyük. Ne díszítsük gyertyákkal, csillagszórókkal, hagyományos izzójú fényfüzérekkel, inkább LED égősort tegyünk rájuk, és ezt is kapcsoljuk ki éjszakára.
Kiemelik, hogy silány minőségű, hibás, piacon, vagy aluljáróban vásárolt fényfüzéreket, égősorokat, karácsonyi díszkivilágítást. Amelyik terméken van CE jelölés, az megfelel az uniós biztonsági előírásoknak, és tűzvédelmi szempontból is biztonságosabb. Külső helyen csak kültéri fényfűzért használjunk dekorációként. Ha a díszkivilágítás sérült, megtört a vezetéke, vagy a hosszabbítónk hibás, megolvadt, akkor ne használjuk, mert csak idő kérdése, hogy mikor okoz tüzet.
A csillagszórók 1000 Celsius fok fölötti hőmérséklettel égnek, ezért ne tegyünk csillagszórókat a karácsonyfára. Egyszerre mindig csak egy csillagszórót gyújtsunk meg. A legbiztonságosabb, ha kültéren használjuk őket. A leégett, de még forró csillagszóró maradványát nem szabad egyből a kukába dobni, előtte mártsuk vízbe, zárják.