Tolna vármegyében az elmúlt hétvégén öt olyan baleset is történt, amikor vadon élő állatok ugrottak ki az úttesten közlekedő járművek elé. A vadbalesetek jellemzően az éjszakai fényviszonyok között, lakott területen kívül történtek, de volt olyan eset, is, amikor egy faluban a házak közül szaladt az úttestre a vad, és olyan is, aki az állatot kikerülni igyekezett, s közben túlkormányozta járművét, aminek következtében már nem tudta irányítani azt.
Az újra megnövekvő vadelütéses balesetek felvetik a kérdést, hogy kerülhetjük el azokat. Erre adott ki most közleményt a rendőrség.
Mint írják, a vadbalesetek megelőzésével kapcsolatban a legjobb módszer a figyelem, a fokozott óvatosság és a sebesség csökkentése. Lakott területen kívüli utakon vadakkal bárhol és bármikor találkozhatunk. Leggyakrabban azokon az útszakaszokon kell számolni megjelenésükre, amelyeket „vadállatok” veszélyt jelző táblával jelölnek meg. Ezeket a táblákat a közút kezelője a vadásztársaságokkal, vadgazdálkodási szakemberekkel egyeztetett útszakaszokon helyezi el.
Fontos tudni, hogy vadállat észlelése esetén a távolsági fényszóró alkalmazása kifejezetten hátrányos lehet, hiszen az úttesten lévő vad ilyen esetekben általában riadtan a fény felé fordul, megdermed, s nem tud időben kitérni az ütközés elől. A tapasztalatok szerint az óvatos közlekedés mellett a dudálás már nagyobb segítséget jelenthet. Hasznos eszköze lehet a vadelütések elkerülésének a vadriasztó síp, melyet a járműre rögzíthetünk, s a menetszél működteti.
Arra külön felhívják a figyelmet, hogy amennyiben bekövetkezett a baleset, azonnal értesíteni kell a rendőrséget, valamint, hogy az elpusztult állatot soha nem szabad elvinni, mert azzal lopást követünk el.