A menta tökéletes hozzávalója egy frissítő limonádénak, elengedhetetlen összetevője a mentateának és a Mojitonak, emellett – jellegzetes aromájának köszönhetően – igazán különlegessé varázsolhatja például a desszerteket. Legfrissebb terméktesztünkben ezek a nagy népszerűségnek örvendő cserepes fűszernövények kaptak helyet. A hatósági felügyelők alaposan megvizsgálták a mentákat, a hazai termelőknél pedig helyszíni ellenőrzést is tartottak. Lássuk az eredményeket!
Több mint 100 termékkör vizsgálatát követően a Szupermenta jubileumi, 10. életévében a menták is nagyító alá kerültek. A fűszer- és gyógynövényként egyaránt ismert mentát cserepes vagy vágott formában frissen, de akár szárítva is megtalálhatjuk a kínálatban. Jellegzetes aromájának és jótékony hatásainak köszönhetően nagyon kedvelt növény, melyet sokféleképpen felhasználhatunk ételek és italok készítéséhez.
Mentakörkép: élelmiszer vagy kertészeti növény?
Felhasználás szempontjából a boltokban és a kertészetekben kétféle mentával találkozhatunk.
A közvetlen fogyasztásra szánt termékeket a zöldséges részlegen árusítják az üzletekben, és általában friss zöldfűszer-megnevezéssel kerülnek a polcokra. Az ilyen jellegű növények előállítási körülményei megfelelnek az élelmiszerekre vonatkozó előírásoknak. Az általános élelmiszerjog alapján nyomonkövethetőnek kell lenniük, és kötelező feltüntetni a származási országot a csomagolásukon.
A cserepes menta lehet kertészeti növény is, melyet a vásárlást követően elültethetünk a kiskertünkben. Ebben az esetben a terméknek növényútlevéllel szükséges rendelkeznie, ami igazolja a növény zárlati, valamint a vizsgálatköteles, nem zárlati kártevőktől való mentességét. Az előállítás körülményei nem feltétlenül felelnek meg az élelmiszerekre vonatkozó előírásoknak, ezért mindenképpen érdemes megnézni, hogy szerepel-e a címkén a „nem ehető” felirat.
A Szupermenta tesztben 10 cserepes mentát vizsgáltunk, melyek mindegyike közvetlen fogyasztásra szánt termék volt. Származásukat tekintve nyolc hazai és két olasz menta vett részt a tesztben. Két hazai termelőtől, egy kertészetből és egy nagyobb kereskedelmi egységből gyűjtöttük be a több különböző fajú növényt. A klasszikus bors- és fodormenta mellett ugyanis a nemesített változatok is helyet kaptak, így például egy-egy alma, citrom, csoki, marokkói, narancs és rágó menta is tesztelés alá került.
Laboratóriumi vizsgálatok:
- növényvédőszer-maradék
- nehézfém (ólom, kadmium, arzén)
- mikro- és makroelemek
Növényvédőszer-maradék
Szakembereink ellenőrizték a mentákban a növényvédőszer-maradék jelenlétét. Fontos tudni, hogy ebből kiderül, ha nem megfelelő előállítási technológiával készült a termék, ami kockázatot jelenthet az élelmiszerként való felhasználás szempontjából.
A laboratóriumi vizsgálatok alapján a mérési eredmények a vonatkozó rendeletben meghatározott határértékek alatt voltak.
Nehézfémek
Ez a paraméter szintén megmutatja, ha az előállítás körülményei nem voltak megfelelőek, ezért a menták ólom-, kadmium- és arzéntartalmát is vizsgáltuk.
A mérési eredményeket szakembereink megfelelőnek találták. A kadmium minden esetben a vonatkozó rendeletben meghatározott határérték alatt volt, az arzén mennyisége pedig nem érte el a meghatározási határt. A vizsgált növények ólomtartalma néhány esetben elérte a meghatározási határt, azonban ezek az értékek nem jelentenek biztonsági kockázatot.
Helyszíni ellenőrzés
Hatósági felügyelőink a két hazai termelőnél helyszíni ellenőrzést is tartottak. Megnézték, hogy a termelés körülményei megfelelőek-e, valamint a nyomonkövethetőség és a címkézés vizsgálata is lezajlott.
Az ellenőrzés során a felügyelők mindent rendben találtak. Mindkét termelő „kitűnően megfelelt” minősítést kapott.
Jelölésvizsgálat
A cserepes menták szabályozására vonatkozó előírásokat rendelet határozza meg. Az ellenőrök ez alapján vizsgálták a termékek nyomonkövethetőségét és a kötelező jelölések, többek között a származási ország feltüntetését.
A jelölésvizsgálat megnyugtató eredménnyel zárult: minden termék megfelelt az előírásoknak.
Szupermenta-tipp
Vásárláskor érdemes alaposan elolvasni a csomagoláson feltüntetett információkat, hiszen fajtájuk és felhasználásuk szerint is többféle mentával találkozhatunk. Bizonyosodjunk meg arról, hogy az igényünknek megfelelő növényt választunk!
Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal