Az államalapítás ünnepe több mint egy évszázada az egyik legjelentősebb nemzeti esemény, amelyik a közös múlt értékeire, ezzel együtt az összetartozásra és a hazaszeretet fontosságára emlékezteti a magyarokat. Szekszárd is ünnepelt, és a városi kitüntetéseket is átadták augusztus 20-án, az ünnepi közgyűlésen.
Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzatának a 2016. március 31-én kihirdetett 11-es számú rendelete szól a helyi kitüntetések és elismerő címek alapításáról, valamint az adományozásuk rendjéről. A városi közgyűlés a rendeletében alapított helyi kitüntetések és elismerő címek adományozásával a tiszteletét és a megbecsülését kívánja kifejezni mindazon személyek, közösségek és vállalkozások iránt, akik és amelyek a város fejlődésében, az érdekeinek az előmozdításában, az értékeinek a megőrzésében és gyarapításában kifejtett, a gazdasági, tudományos, művészeti, kulturális, oktatási, egészségügyi, szociális és sport tevékenység területén, a közélet terén, illetőleg a közbiztonság javításában, vagy az önkormányzati feladatok megvalósításában kimagasló teljesítményt nyújtottak.
Augusztus 20-án, az ünnepi közgyűlésen, Berlinger Attila polgármester köszöntő beszédét követően került sor a Babits Mihály Kulturális Központ színháztermében a városi kitüntetések és elismerések átadására.
Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése a 2024. június 27-én kelt 197-es számú határozata értelmében a városért kifejtett tevékenységét elismerve KACZIÁN JÁNOS népművelő, levéltári főtanácsosnak díszpolgári címet adományozott. Kaczián János ismert helytörténet-kutató, nyugalmazott levéltári főtanácsos, a vármegyei honismereti egyesület alapító elnöke, aki még nyolcvan éves kora fölött is aktív. A véleménye szerint az ismeretszerzés: életforma, és soha nem lehet betelni vele. A honismeret pedig nem más, mint nemzeti tudatunk környezetvédelme. Tevékeny részese volt az ifjúsági mozgalom kulturális életének, például a kezdeményezésére alapították a Népművészet Ifjú Mestere címet. Bölcsész diplomával a közművelődésben dolgozott, a Babits Mihály Művelődési Ház igazgatója is volt, majd a történelmi érdeklődése vezette a levéltárba, ahol a nyugdíjba vonulásáig dolgozott.
A városvezetés 2024-ben DR. BAKÓ BÉLÁNAK, KESZTHELYINÉ VAJDA MÁRIÁNAK, valamint SCHNEIDER KONRÁDNAK „Pro Urbe Szekszárd” Emlékplakettet adományozott. Dr. Bakó Béla szülész-nőgyógyász főorvos, a Szekszárdi Meddőségi Alapítvány alapítója és kuratóriumi elnöke. Szekszárdon született, itt végezte az iskoláit, majd az egyetem elvégzése után a szekszárdi szülészeten állt munkába, az édesapja nyomdokait követve. Az elmúlt évtizedek alatt több ezer gyermeket segített világra, az általa vezetett alapítványon keresztül pedig azokat a párokat igyekszik segíteni, akiknek nem, vagy csak nehezen sikerül a gyermekáldás.
Keszthelyiné Vajda Mária vendéglátós szakember neve mára fogalom Szekszárdon. Étterem-üzemeltetőként és -tulajdonosként meghatározó alakja volt a város életének, Szekszárd gasztrokulturális fejlődésének, a neve egyet jelentett a magas minőséggel. Nemcsak a családi vállalkozását építette, hanem hozzájárult a tanulóképzéshez, az utánpótlás neveléséhez, a szekszárdi rendezvények megálmodásához és megvalósításához, valamint ismert a társadalmi és kulturális tevékenysége is.
Schneider Konrád válogatott kerékpárversenyző, sikeres edző, az idén 50 éves Gemenc Nagydíj megálmodója, alapítója. A munkássága alatt négy olimpikont és számos magyar bajnokot nevelt.
A szekszárdi közgyűlés a városért kifejtett tevékenységüket elismerve ARATÓ VILMOSNAK (posztumusz), BAI ERZSÉBETNEK, GACSÁLYI JÓZSEFNEK, HALÁSZ LÁSZLÓNAK, DR. HABIL. KURUCZ RÓZSÁNAK és SZABÓ-KOVÁCS JÁNOSNAK „Közjóért” kitüntető díjat adományozott. Arató Vilmos építész, a szekszárdi kerékpársport kiemelkedő támogatója, szervezője volt. A 90-es években a Szekszárdi Kerékpáros Sportklub elnöke, 1993-tól a Magyar Kerékpáros Szövetség elnökségi tagja. 17 éven keresztül vett részt a Gemenci Nagydíj Nemzetközi Kerékpárverseny rendezésében, amelyik a vezetése alatt Magyarország és a régió egyik legrangosabb nemzetközi versenyévé fejlődött. A díjat a felesége, Aratóné Szigetfalvi Judit vette át. Bai Erzsébet egészségügyi szakdolgozóként 1977-től 2023-ig dolgozott a Tolna Vármegyei Balassa János Kórházban, innen ment nyugdíjba. 25 éve vezeti a Szelíd Ráktérítő Klubot. A hitvallása: Az életet szebbé tenni önmagunk iránti kötelezettségünk. Még az is boldog, akinek ez részben sikerül.
Gacsályi József Babits-díjas, Mészöly Miklós emlékplakettes, Szekszárd városért a művészet erejével elismerő címmel jutalmazott költő. Tagja a Magyar Írószövetségnek, alapító tagja a Pad Irodalmi, Kulturális és Művészeti egyesületnek. Igazi közösségi ember, Szekszárdért elkötelezett, országosan elismert költő, aki több évtizede végzi áldozatos, önzetlen, teremtő munkáját a kultúra területén. Halász László kerékpárversenyző, háromszoros magyar bajnok egyéniben, csapatban hétszeres. A testvérével, Zoltánnal és Pálinkás Csabával együtt tagja volt az 1980-as moszkvai olimpiára utazó magyar válogatottnak, ahol az országúti csapattal a 17. helyen zártak. Dr. habil. Kurucz Rózsa főiskolai tanár, Bezerédj- és Apáczai-díjas neveléstörténész, a szekszárdi pedagógusképzés legendás alakja. Fél évszázadot töltött a katedrán, több ezer hallgató tanulta nála a pedagógiát, pszichológiát. Jelentős a kutatómunkája is, számos kötet szerzője. Szabó Kovács János sportszervező, ötpróbában az 1980-as moszkvai olimpia résztvevője, kerékpáros utánpótlásedző, az idén 50 éves Gemenc Nagydíj szervezője.
A Hirling Ádámról elnevezett kitüntető díjat is átadták. A városunk egykori polgármesterének a nevét viselő díj az önkormányzatnál, az általa fenntartott vagy működtetett intézménynél, költségvetési szervnél foglalkoztatott közalkalmazottnak, munkavállalónak, köztisztviselőnek, ügykezelőnek, valamint az önkormányzat kizárólagos vagy többségi tulajdonában álló gazdasági társaságnál foglalkoztatott munkavállalónak adományozható. A városvezetés 2024-ben SCHATZ JÁNOSNÉNAK ítélte a kitüntetést. Schatz Jánosné, Franciska Szekszárd Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának költségvetési és pénzügyi ügyintézője. Lassan harminc éve dolgozik a közigazgatásban. Jelentős szerepet vállalt a 2004-ben felállított Költségvetési Elszámoló Szervezet munkájában, 2011 óta pedig a polgármesteri hivatal gazdasági igazgatóságán végzi a városi intézmények gazdálkodásával összefüggő feladatokat.
A Tormay Károly kitüntető cím alapításával a város kifejezi az elismerését a közigazgatási területén az egészségügyi ellátásban tevékenykedő szakemberek iránt, akik hosszú időn keresztül végzett szakmai tevékenységük és elkötelezettségük révén kiemelkedő eredményeket értek el az egészségügyi szakterületen, ezzel pedig hozzájárultak a városi egészségügyi ellátás magas szakmai színvonalú biztosításához. A városvezetés ebben az évben DR. LIGETI JUDITNAK és DR. RIPPL ILONÁNAK adományozta a Tormay Károly kitüntető címet. Dr. Ligeti Judit bőrgyógyász főorvos 1966-tól dolgozott a Tolna Vármegyei Balassa János Kórházban egészen a 2003-as nyugdíjba vonulásáig. A gyógyítást nem hagyta abba, a mai napig Szekszárdon két helyen, illetve Pakson praktizál. A főorvos asszony kedvessége, a munka iránti alázata, a betegek iránti elkötelezettsége példaértékű. A nap minden órájában készen áll a gyógyításra, a munkáját hatalmas empátiával végzi. Dr. Rippl Ilona a szekszárdi kórház egyik legismertebb és legelismertebb gyermekorvosa, aki évtizedek óta kimagasló színvonalon végzi a munkáját. A szakrendelésen gyermekek és családok ezreinek a problémájára nyújtott hathatós segítséget. Diabetológusként 40 éve speciális feladata a kollégáival a cukorbeteg gyermekek ellátása és kezelése.
A Triebler Irma kitüntető cím alapításával Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzata kifejezi az elismerését a Szekszárdon, szociális szakterületen dolgozók iránt, akik a hosszú időn keresztül végzett szakmai tevékenységük és elkötelezettségük révén kiemelkedő eredményeket értek el, és a munkájukkal jelentős mértékben hozzájárultak a szociális ellátás magas színvonalú biztosításához. A város ebben az évben VÉG BEÁTÁNAK adományozta a Triebler Irma kitüntető címet. Vég Beáta kórházlelkészségi koordinátor, a Pécsi Egyházmegye Titkársági és Pasztorális Csoportjának a tagja. Évek óta segíti a Szekszárd területén működő szociális intézményekben élők, illetve a kórházi ellátásban részesülők lelki gondozását, és nyújt számukra támogatást.
Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése a 2024. június 27-én kelt 197-es számú határozata értelmében a városért kifejtett tevékenységét elismerve a KINCSES SAJTMŰHELYNEK, A MAGYAR MÁLTAI SZERETETSZOLGÁLAT EGYESÜLET SZEKSZÁRDI CSOPORTJÁNAK, A PRANTNER PINCÉNEK, valamint A SZEKSZÁRDI NYOMDA KFT.-nek a „Szekszárd Javáért” kitüntető címet adományozta. A Kincses Sajtműhely egy példaértékű fiatal pár lelkesedéséből és 3. emeleti panellakásából nőtte ki magát nyolc év alatt. A sajt és a készítésével együtt járó alkotási folyamat szeretetén túl fontosnak tartják a tudás megszerzését, ezért folyamatosan képzik magukat, és közben kísérleteznek is. Küldetésük a minőségi sajt- és tejtermékek készítése, amelyek nem csupán a kiváló szekszárdi borok mellé jelentenek tökéletes társat, de a szeretet, amivel megalkotják őket, boldogságot hozó falatokká változtatják azokat. A kitüntetést Kincses Botond vette át. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Szekszárdi Csoportja 1992 márciusában alakult meg. Zömében a lakosságtól érkeznek adományok, de időről-időre vannak olyan üzletek, vállalkozások, intézmények is, amelyek segítséget nyújtanak számukra. A szekszárdi lakosok köréből jelenleg 200 segítségre szoruló családot, összesen 550 főt tartanak nyilván, és részesítenek rendszeres segítségnyújtásban, évente öt nagy adományosztási akciót tartva számukra. Hesz Zoltánné vette át a kitüntetésüket. A Prantner Pince és benne a névadó család sok nemzedékre visszamenőleg foglalkozik szőlőtermesztéssel és borkészítéssel. Az ültetvényeik a Szekszárdi-dombságban, elszórtan a Cinkától az Előhegyen, a Sauli- és a Fuchs-völgyön át egészen Leányvárig helyezkednek el. A birtokukon szigorú hozamkorlátozással dolgoznak, a termést dűlők szerint is külön kezelik, ezen keresztül tudják legjobban bemutatni a borvidék sokszínűségét. Beérett a vetés, így 2024-ben „arattak” a Szekszárdi Borvidéki Borversenyen. A díjat Prantner Ferenc vette át. A mai Szekszárdi Nyomda Kft. elődje a XIX. század második felében kezdte meg a működését, sokáig a naptárainak köszönhette az óriási országos ismertségét. Az idők folyamán több tulajdonosváltáson átesett, majd államosították, a rendszerváltás után pedig privatizálták. Ettől kezdve jelentősen megnövekedett a könyvgyártás mennyisége, amelyiknek a során komoly fejlesztések történtek a gépteremben és a kötészetben egyaránt. Mára a Szekszárdi Nyomda Kft. a „fekete-fehér” és a „színes” könyvgyártásban is jelentős piaci részesedéssel bír, amelyiknek a megőrzése érdekében továbbra is nagy hangsúlyt fektetnek a folyamatos fejlesztésre, a szállítási határidők pontos betartására, az áraik színvonalának megőrzésére és a minőség folyamatos javítására. A kitüntetésüket Vadász Katalin vette át.
Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése az önkormányzati rendelet és a beérkezett javaslatok alapján JANTNER ATTILA ZSOLT tűzoltó őrnagynak a „Szekszárd Év Tűzoltója” kitüntető címet adományozta. Jantner Attila Zsolt a több mint 30 éves tűzoltói életpályája során számos tűzesetnél és műszaki mentésnél bizonyította irányítói felkészültségét, a kiemelkedően jó helyzetfelismerő képességét. Tolna vármegye tűzbiztonságának megteremtése érdekében kifejtett tevékenysége példaértékű. Hivatástudata, a katasztrófavédelem szervezete iránti lojalitása kimagasló.
A városi közgyűlés a 2024. június 27-én kelt 197-es számú határozata értelmében BALÁZS BÁLINT rendőr zászlós részére a „Szekszárd Év Rendőre” kitüntető címet adományozta a közrendvédelmi szakterületen tartósan, magas színvonalon végzett munkájáért. Balázs Bálint 2004 óta teljesít hivatásos szolgálatot a Szekszárdi Rendőrkapitányságon. Évek óta végzett eredményes tevékenysége nagy mértékben hozzájárult Szekszárd város és a környező tanyavilág biztonságának javításához, ezért 2020-ban a SZŐLŐ-SZEM Mozgalom Civil Bűnmegelőzési Egyesület jutalomban részesítette. Személyes magatartása, kiváló munkája a kapitányság egyik legjobb, legelismertebb körzeti megbízottjává emelte. A városvezetés GYŐRI BALÁZS rendőr főhadnagy részére szintén a „Szekszárd Év Rendőre” kitüntető címet adományozta, méghozzá a bűnügyi területen tartósan, magas színvonalon végzett munkájáért. Győri Balázs az egyetem elvégzését követően, 2014-ben kezdte a pályafutását a Szekszárdi Rendőrkapitányságon. Február óta a felderítő alosztály helyettes vezetője. Kiemelkedő kezdeményező- és szervezőkészséggel rendelkezik. Jó kapcsolatteremtő képességének köszönhetően mind a fiatalabb, mind pedig az idősebb kollégákkal jó kapcsolatokat ápol, megfelelő kommunikációjának, szakmai tapasztalatainak köszönhetően a társai elfogadják, az évek során a bűnügyi osztály egyik meghatározó pillére lett.
A Szekszárdi Német Nemzetiségi Önkormányzat attól a szándéktól vezettetve, hogy a helyi németség szolgálatában kiemelkedő érdemeket szerzett polgárokat méltó elismerésben részesítse, valamint a személyüket és a munkásságukat megfelelően értékelve, példaként állíthassa a jelen és az utókor elé, „A Szekszárdi Németségért – Klézli János-díj” elnevezéssel nívódíjat alapított. A Szekszárdi Német Nemzetiségi Önkormányzat a 2024. évi nívódíját KOVÁCS ZSOLTNAK adományozta. Kovács Zsolt művésztanár, aki a több évtizedes áldozatos munkájával nagyban hozzájárult a szekszárdi németség hagyományainak, fúvószenekari kultúrájának, ezen keresztül pedig a helyi német nemzetiség identitásának a megőrzéséhez, ápolásához, valamint annak a hazai és a nemzetközi elismertségéhez.
Szívből gratulálunk a kitüntetetteknek!