Idén már 17 esetben vonultak kigyulladt járművekhez a tűzoltók, csak az elmúlt egy hónapban nyolc alkalommal – derül ki a Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság közleményéből.
Egyik esetben egy parkoló személyautó kapott lángra Nagymányokon, még augusztus 5-én. Az elmúlt napokban pedig zöldhulladékot szállító dízelüzemű kisteherautó gyulladt ki Szedresnél, a 63-as számú főúton.
A katasztrófavédelem kéri, hogy fogadják meg tanácsaikat a balesetek elkerülése érdekében:
- Az utastérben hagyott tárgyak is képesek tüzet okozni egy parkoló járműben, mint például egy spray, öngyújtó, festék, vagy hígító. A spray-k hajtógáza robbanásveszélyes propánbutángáz. Ahogyan emelkedik a kocsiban a hőmérséklet, úgy melegszik az otthagyott spray is, és nő benne a nyomás. Egészen addig, amíg el nem éri azt a kihasadási pontot, amelynél a palack felrobban.
- A személyautók tüzénél jellemzően a motortérben keletkeznek a lángok.
- Az utastérben keletkező tüzek leggyakrabban valamilyen elektromos hibára vezethetőek vissza, amely miatt a műszerfalban keletkezik tűz, füstölések alakulnak ki, vezetékek olvadnak össze.
- Az utastérben keletkezett tüzek másik kiváltója az emberi tevékenység, amikor a padlón felhalmozott szemétre egy cigarettacsikktől lángra kap. Mindettől függetlenül senki ne dobjon ki égő csikkeket az ablakon, mert az pillanatok alatt nagy kiterjedésű szabadtéri tüzekhez vezethet.
- A gépjárművek futóműveiben is felcsaphatnak a lángok a fékek és csapágyak elhasználódásakor.
Hangsúlyozzák, ha minden óvintézkedés ellenére füstöt vagy égett szagot érzünk vezetés közben, biztonságban álljunk félre, és ellenőrizzük az autónkat. Tűz esetén azonnal tárcsázzuk a 112-es segélyhívót, ezzel együtt valamennyi utas hagyja el a járművet.
Hozzáteszik, hogy csak akkor kezdjünk hozzá magunk az oltáshoz, ha van nálunk legalább egy két kilogrammos porral oltó készülék. Javasolják, hogy motortérben keletkezett tűz esetében húzzuk meg a motorháztető nyitókarját, hogy a gépház-fedél felpattanjon, és a porral oltó készülék csövét az így keletkezett résbe helyezve megkezdhetjük az oltást. Figyelmeztetnek, hogy ilyenkor soha ne nyissuk fel a motorháztetőt, mert egyrészt az átforrósodva égési sérüléseket okozhat, másfelől pedig a tűz jelentős mennyiségű oxigénhez jutva belobbanhat.