Befejeződtek a nyári aratási munkálatok Tolna vármegyében, a gazdák igen nagy kapacitással dolgoztak, ugyanis minden egyszerre érett be – közölte szerkesztőségünkkel kedden a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Tolna Vármegyei Igazgatósága.
Tudatják, hogy a hőség és szárazság miatt jóval hamarabb végeztek a nyári aratással az előző évhez képest a gazdák, emellett tárolási problémát nem jeleztek a termelők.
Ismertetik, hogy az őszi árpa betakarításával június végére végeztek. A 13.365 hektár területről a 6,58 tonnás hektáronkénti átlaghozam 88.022 tonna össztermést eredményezett. Az elmúlt évhez képest 9000 hektárral kevesebb területen termesztettek őszi árpát a vármegyében, így magasabb hozammal ugyan, de 34.000 tonnával kevesebb árpát takarítottak be. Mint írják, minőségben jócskán felülmúlta az elmúlt évi rossz eredményeket.
Kitérnek rá, hogy az őszi búza végeredménye 6,86 t/ha lett a 44.970 ha-ról, ezzel 308.809 tonna búzát takarítottunk be összesen. A közlemény szerint a gazdák a búza eredményekkel általában meg vannak elégedve, nagyobb mennyiségek jöttek be a tavalyihoz képest, és rekordtermések is születtek egyes táblákról. A minőség elmaradt a vártaktól, 35 % malmi, 35 % takarmány, 30 % euro minőségű.
A repce desszikálatlan állományai is lassan, de beértek, 2,62 t/ha-os átlaggal vágták le a teljes területet, 8336 ha-ról 21 915 tonna összterméssel. Beltartalmi értékeket tekintve a repce olajtartalma átlagosan 40-42 % – írják.
Rámutatnak, hogy az aratási munkák során a kalászos gabonák megdőlésével több helyen megküzdöttek a gazdák, több táblánál hosszú szármaradványok maradtak foltokban a területen, mivel a vágóasztal nem tudta felszedni a megdőlt növényeket.
A forróság a kapás kultúrákat kifejezetten megviseli. A táblák homokos részein már láthatóak a növényeken az aszály, hervadások, száradások jelei. Ha ez nem változik, akkor jelentős terméskieséssel számolhatunk, aminek mértékét jelenleg még megbecsülni sem lehet – áll a közleményben.
Hozzáteszik, hogy növényvédelmi szempontból rendkívüli eseményként megemlítendő, hogy vannak olyan területek, ahol a gyapottok-bagolylepkék lárvái sohasem látott mértékben károsítják a kukoricatáblákat, csövön belül károsítva, rágva a kukoricaszemeket. Ismertetik, hogy ez ellen csak erős vegyszerrel lehetne már részben fellépni, ami valószínűsíthetőleg több gazdánál el fog maradni, így lesznek jelentős mértékben károsodott táblák.
(Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Tolna Vármegyei Igazgatósága)