2024 elő felében 84 ingatlan kapott lángra, és 1778 négyzetméternyi épített terület égett le – derül ki a Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság féléves összegzőjéből.
Tudatják, hogy ez idő alatt a lakástüzek eloltásához több mint 64 órára és 218 tűzoltójárműre volt szükség. A leghosszabb beavatkozás május 18-án volt Dombóváron, ahol egy ember életét vesztette.
Ismertetik, hogy a tűzesetek közül kilenc esetben indult tűzvizsgálat, az okok pontos felderítése céljából. A közleményből azt is megtudhattuk, hogy a leggyakrabban nyílt láng használata és fűtési rendszer hibája miatt csaptak fel a lángok, ugyanakkor négy otthonban szándékos gyújtogatás miatt keletkezett tűz.
Felhívják a figyelmet, hogy a 84 tűzzel érintett otthon közül egyikben sem volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek.
Kitérnek arra is, hogy szén-monoxid miatt 2024 első félévében 11 alkalommal riasztották a tűzoltókat, ám szerencsés módon senki nem szenvedett szén-monoxid-mérgezést.
Emlékeztetnek, hogy szén-monoxid akkor keletkezik, amikor zárt térben nyílt láng ég és a tűz környezetében nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Rámutatnak: mivel a meleg víz használata miatt a szén-monoxid-mérgezés nyáron is fenyegető veszély.
A nagy kánikulában előfordulhat, hogy a kintinél hűvösebb levegő beszorul a kéménybe, és a vízmelegítés során keletkező füstgáz nem tudja azt kilökni, emiatt visszaáramlik a lakótérbe és szén-monoxid jön létre – áll a katasztrófavédelem közleményében.