Csütörtökön szabadban keletkezett tüzekhez vonultak tűzoltóink, derül ki a Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság közleményéből.
Tájékoztatnak, hogy egyik esetben Decsre riasztották a tűzoltókat, ugyanis 100 négyzetméteren égett avar és gaz csütörtök délelőtt, egy lakatlan ingatlan udvarában. A tűzesethez a szekszárdi hivatásos tűzoltók vonultak, akik két vízsugár és kéziszerszámok segítségével oltották el az épületet veszélyeztető lángokat.
Ismertetik, hogy vármegyénkben idén 70 alkalommal riasztották a tűzoltókat szabadtéri tüzekhez, amelyek alkalmával közel 9 hektárnyi terület borult lángba, 117 tűzoltófecskendő kellett az tűzesetek felszámolásához.
A katasztrófavédelem emlékeztet, hogy tartsuk be a szabadtéri tűzgyújtás szabályait:
- A szabadtéri égetéssel kapcsolatosan főszabály, hogy tilos szabadtéren égetni, kivéve ott, ahol azt jogszabály külön megengedi. Háztartási hulladékot (műanyagot, gumit, stb.) égetni sem belterületen, sem külterületen nem szabad, még tüzelő- és fűtőberendezésben elégetni is TILOS!
- A szabadtéri tűzgyújtás szabályaival kapcsolatosan külön kell szólnunk a szabadtéri tűzgyújtásról, úgy mint a kerti grillezésről, bográcsozásról, valamint a szabadtéri égetésről, mint például a kerti hulladékok megsemmisítésének szigorú szabályairól.
- Belterületen növényi hulladékot égetni csak abban az esetben lehet, ha van erre vonatkozó önkormányzati rendelet, és akkor is a rendeletben meghatározott időpontokban és feltételek mellett.
- Nem csak akkor gyújtunk persze szabadtéren tüzet, ha égetni akarunk, hanem akár, egy kerti grillezés során is. Az otthoni sütés-főzés, bográcsozás, vagy akár az erdőben, a kijelölt tűzrakóhelyeken történő tűzgyújtás természetesen továbbra is megengedett, viszont itt is ügyelni kell az alapvető tűzvédelmi szabályok betartására. Fontos, hogy a szabadban meggyújtott tüzet soha ne hagyjuk felügyelet nélkül! Minden esetben gondoskodjunk megfelelő mennyiségű oltóanyagról, vízről, homokról! Mindig legyen nálunk a tűz oltására alkalmas kézi szerszám!
- Hasonlóan fontos, hogy csak akkora tüzet gyújtsunk, amekkorát folyamatosan felügyeletünk alatt tudunk tartani! A tűzrakás helyének kiválasztásakor is körültekintőnek kell lennünk, hogy ne legyenek a közelben könnyen lángra kapó éghető anyagok, legyen az akár ruhanemű, száraz avar, gallyak, vagy hulladék. Arra is ügyelni kell, hogy szeles időben ne gyújtsunk tüzet, hisz ilyenkor a lángok könnyen továbbterjedhetnek.