13 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak a vendéglátóhelyek, elsőként az egész évben nyitva tartó, vidéki éttermeknek nyílik meg a lehetőség május 27-től – hívja fel a figyelmet közleményében a Magyar Turisztikai Ügynökség. A program további ütemeiben a cukrászdák, a zenés táncos szórakozóhelyek, az alkalmi vendéglátó üzletek, a kávézók, a büfék, az italüzletek és bárok pályázhatnak majd.
A tájékoztató szerint a vidéki vendéglátó üzletek támogatása a harmadik eleme a Kormány átfogó ágazati támogatási konstrukciójának, mely összességében 15 milliárd forintot biztosít a turizmus fejlesztésére és versenyképességének erősítésére.
Rámutatnak, hogy a hazai vendéglátó üzletek mintegy kétharmadát adják Magyarország turisztikai bevételeinek, így elsőként ők igényelhetik a vissza nem térítendő támogatást.
„A szolgáltatás minőségének egyik meghatározó és a fejlődést potenciálisan korlátozó eleme az elérhető technológia korszerűsége. Az ágazati támogatási konstrukció ezért a teljes vidéki vendéglátó szektor fejlesztését célozza, az értékesítést támogató beruházásoktól kezdve a technológiákon és eszközökön át az energiahatékony és gazdaságos üzemelésig bezárólag” – emelte ki Könnyid László, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója.
Ismertetik, hogy a június 28-áig tartó első ütemben az egész évben nyitva tartó vidéki éttermek üzemeltetői adhatják be támogatási igényeiket. A pályázatonként elnyerhető 1 millió forintos forrást korszerű konyhatechnológiák és eszközök beszerzésére, valamint energiahatékony és gazdaságos üzemelést támogató fejlesztésekre használhatják fel az éttermek.
Mindezek mellett a támogatásokat a mindennapi működéshez szükséges kisebb eszközök, vagy készletek beszerzésére is fordíthatják a szolgáltatók, de igénybe vehetik akár egy nagyobb beruházás során is. A vidéki vendéglátóhelyek összesen 13 milliárd forintra pályázhatnak majd, a kiírás első, május 27-étől induló ütemében 3 milliárd forint összegben először az éttermek hívhatnak le vissza nem térítendő támogatást – olvasható a közleményben.
Mint írják: a program további célja, hogy erősítse az ágazat digitalizációját is, ezért a jelentkezést az NTAK rendszeréből indíthatják a pályázók és egy könnyen kitölthető felületen adhatják le igényeiket. Ebben ügyfélszolgálat is segíti őket. A pályázati felhívások elérhetőek a kisfaludyprogram.hu weboldalon.
(Magyar Turisztikai Ügynökség)