Ilyenkor többször is tartanak figyelemfelhívó, oktató, támogató programokat. Ezek jellemzően a cöliákiás betegeket segítő szervezetek, önkéntesek tudására és szervezésére alapozódnak.
Idén a cél a figyelem felhívása a cöliákia mielőbbi diagnózisának fontosságára. Ez az első és jelentős lépés az érintett – és a betegség tüneteivel már évek vagy akár évtizedek óta együtt élő – páciensek jó egészségi állapotának elérése, az életminőségük javítása és az egészségben eltöltött életéveik megnövelése érdekében.
Szerencsére ma már hazánkban is egyre többeket időben diagnosztizálnak ezzel a betegséggel, és nagyon sokan táplálkoznak orvosi utasításra gluténmentesen. Ezért is fontos, hogy a cöliákiával együtt élő fogyasztókat minél szélesebb termékpalettával, minél jobb minőségű és folyamatosan ellenőrzött gluténmentes termékekkel lássák el a gyártók.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamarán (NAK) belül pedig nemrég megalakult a mentes termékek munkacsoportja, amelyik segítséget nyújthat a mentes termékek előállítására vonatkozó legfrissebb tudományos, kutatási eredmények és technológiai fejlesztések megosztásában, ezáltal is javítva a termékek minőségét és diverzitását, valamint növelve azoknak az elérhetőségét a fogyasztók számára.
A kamara elkötelezett az úgynevezett mentes termékek piacának fejlesztése mellett. Ezt célozza a Magyarok Kenyere program keretében belül – a Magyar Coeliakia Egyesület szakmai támogatásával, az Amurex GM Hungária Kft. ötletéből, közreműködésével – több éve megvalósuló „Az Év Gluténmentes Kenyere és Péksüteménye” verseny is. Idén a versenyt szeptemberben szervezik meg.
Forrás: NAK