Magyarországon élő, nyugellátásban részesülő személy exitálása esetén a hozzátartozónak már nem kötelező bejelentenie az elhalálozás tényét a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóság (NYUFIG) részére.
A NYUFIG a TAJ nyilvántartó rendszeren keresztül automatikusan értesül az elhalálozás tényéről, ez alapján hivatalból intézkedik az ellátás folyósításának megszüntetéséről.
Külföldön élő vagy tartózkodó nyugdíjas elhalálozása esetén azonban a vele közös háztartásban együtt élt házastársa, gyermeke, unokája, szülője, nagyszülője, testvére vagy az örököse, illetve a nyugellátás felvételére jogosított más személy a jogosult halálának tényét és annak időpontját – az elhalálozást bizonyító okirat másolatával – tizenöt napon belül köteles bejelenteni a nyugdíjfolyósító szervnek.
Amennyiben az elhunyt hozzátartozója az általános tájékoztatási kötelezettségének eleget kíván tenni, azt megteheti postai úton írásban, vagy személyesen a NYUFIG ügyfélszolgálatán (1139 Budapest, Váci út 73.), illetve elektronikus úton Ügyfélkapun keresztül a www.magyarorszag.hu honlapon található bejelentési nyomtatvány beküldésével, mellékelve az elhalálozást bizonyító okirat másolatát [01 – Bejelentés, nyilatkozat, hiánypótlás nyugdíjbiztosítási ügyben .
Meddig jár a nyugdíj?
A nyugdíj folyósítása tárgyhónapban történik, tehát pl. május hónapban a május hónapra járó ellátás kiutalása történik meg. A nyugdíj legfeljebb a jogosult személy halála napját magában foglaló hónap utolsó napjáig jár.
Az elhalálozás hónapjára járó, a jogosult halála miatt fel nem vett ellátást az elhunyttal közös háztartásban együtt élt házastárs, gyermek, unoka, szülő, nagyszülő és testvér (ebben a sorrendben) veheti fel az elhalálozás napjától számított 1 éven belül.
Ha nincs az elhunyttal közös háztartásban együtt élő rokon, akkor az örökös veheti fel az ellátást a hagyatéki végzés jogerőssé válása napjától számított 1 éven belül.
A kérelem benyújtásáról a Magyar Államkincstár honlapján, a következő linken olvashat: A jogosult halála esetén fel nem vett ellátás kifizetéséről – valamint a www.magyarorszag.hu honlapon is részletes tájékoztatást talál a következő linken: 04 – Kérelem a jogosult halála esetén fel nem vett ellátás kifizetéséhez .
Mire kell figyelniük a hozzátartozóknak?
Abban az esetben, ha a halálesetről olyan időpontban szerez a NYUFIG tudomást, amikor a folyósítást nem tudja időben leállítani, és a nyugellátás utalása az elhalálozást követő hónapban is megtörténik, az alábbiak szerint szükséges eljárni:
- Amennyiben az ellátást postai úton kézbesítik, a hozzátartozó az elhalálozást követő hónapban már nem veheti át az ellátás összegét, hanem jeleznie kell a kézbesítőnek, hogy a címzett elhunyt. Ebben az esetben a posta visszairányítja az ellátás összegét a NYUFIG részére, így azt nem fizetik ki jogalap nélkül. Ha az elhalálozást követő hónapban kiutalt ellátás átvétele mégis megtörténik, úgy a NYUFIG határozattal visszafizetésre kötelezi a felvevőt.
- Amennyiben az ellátás utalása bankszámlára történik, úgy az elhalálozás hónapját követően a számlára érkezett összeget a bankszámla felett rendelkezési joggal bíró hozzátartozó nem használhatja fel, azt vissza kell utalnia a NYUFIG számlájára. Önkéntes teljesítés hiányában a NYUFIG határozattal követeli vissza az elhunytat már meg nem illető összeget.
Milyen további ellátásra lehet jogosult a hozzátartozó?
A hozzátartozói ellátásokra való jogosultság részletes szabályairól és az ügyintézéssel kapcsolatos tudnivalókról a Kincstár honlapján minden információ megtalálható a Hozzátartozói ellátások – Magyar Államkincstár oldalon.
Itt részletes leírás található az özvegyi nyugdíjra, árvaellátásra, szülői nyugdíjra, illetve a baleseti hozzátartozói ellátásokra vonatkozóan, valamint a szükséges nyomtatványok is letölthetők. Az ügyintézésre elektronikus úton is lehetőség van a szóban forgó hozzátartozói ellátás oldalán az „E-ügyintézés” fülre kattintva, illetve a www.magyarorszag.hu honlap Nyugdíj – Ellátások igénylése (magyarorszag.hu) menüpontjának használatával.
Forrás: Magyar Államkincstár