Tizenkettedik alkalommal verseltek Szekszárdon, a Fedorka-SoseVolt Versnapon, ahol közel félezren hallgatták a kortárs és klasszikus írók és költők verseit, közülük 118-an pedig versenybe is szálltak az országos döntőben.
A Csizmazia Alapítvány a Fedorka és Sosevolt Versnap Országos Találkozót a Babits Mihály Kulturális Központban tartotta április 13-án, szombaton. A verseny első fordulójába a kisiskolásoktól az egyetemistákig 387-en neveztek 87 településről, a „szűrőt” követően pedig 121-en jutottak a szekszárdi országos döntőbe.
Immár többedik alkalommal a határon túlról, Galántáról, Pozsonyból, Kolozsvárról, a Vajdaság és Felvidék településeiről is érkeztek versenyzők. A rendezvényt a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Nemzeti Tehetségprogram, a Magyar Versmondók Egyesülete, a Versünnep Alapítvány és Szekszárd Megyei Jogú Város kulturális bizottsága mellett sok helyi cég és borászat is támogatta.
A Csizmazia Alapítvány célja, hogy lehetőséget nyújtson a találkozásra azoknak a gyerekeknek és fiataloknak, illetve a tanáraiknak és a felkészítőiknek, akik szeretik az irodalmat, a verseket.
A verseny négy korcsoportban zajlott. A díjazottak többek között a Galánta, Nyíregyháza, Budapest, Sárvár, Siófok, Hajdúnánás, Székesfehérvár, Debrecen, Győr, Szekszárd, Paks, Szeged, Sopron, Szombathely, Pécs, Zirc, Hódmezővásárhely, Miskolc, Érd, Kolozsvár, Harta, Szarvas, Pozsony, Balatonkenese településekről érkezők közül kerültek ki. Valamennyi versenyző arany, ezüst vagy bronz fokozatú minősítésben részesült. E mellé a nap emlékére kaptak könyvekkel, édességgel teli ajándékcsomagot, ajándékutalványt, Vasáros Erika porcelánfestő keze munkájaként herendi porcelánt, illetve üvegemlékplakettet.
A zsűri tagjai voltak:
- Kolti Helga – színművésznő, a Magyar Kultúra Lovagja, a Versünnep Alapítvány kuratóriumának elnöke;
- Spisák István – színész-rendező, a Versünnep Alapítvány tagja;
- Borbély Sándor – színművész, rendező, előadó, a Magyar Versmondók Egyesületének tagja és
- Csötönyi László – szekszárdi magyartanár, versmondó, közművelődési szakember, kulturális vezető, Szekszárd MJV Kultúra, Civil Szervezetek és Városmarketing Bizottságának elnöke.
A rendezvény nyitóhangja Gyarmati Jázmin volt, aki a Babaház című dallal kápráztatta el a közel félezer fős közönséget, Mannhelt Máté, sióagárdi óvodás pedig Kovács Barbara A csacsi című versével kedveskedett a közönségnek. Délután sem volt üresjárat a rendezvényben, hiszen míg a zsűri döntött, addig Béresné Kollár Éva vezetésével a Tücsök Zenés Színpad fiataljai szórakoztatták az érdeklődőket – mondta el Csizmazia Ferencné, az alapítvány kuratóriumának elnöke, a program szervezője és lebonyolítója.
Kolti Helga hangsúlyozta, hogy a Dunántúlon meghatározó szereppel bír a Csizmazia Alapítvány, hiszen országos hatókörrel rendelkezik. A verskedvelő, versmondó fiatalok komoly műhelymunka révén haladnak az előadóművészet felé. Bátran kijelentheti, hogy nagyon jó volt a verseny szakmai színvonala. Az a tapasztalat, hogy főként a tizenéves korosztály egyre ritkábban hajlandó verset mondani. Ebben a régióban, ebben a városban azonban az ellenkezője tapasztalható. Sőt a rendezvény hatására másutt is megindult egyfajta pezsgés. A műhelymunka hatására a versek egyre szebben hangzanak el.
Akik itt most összejöttek, korosztálytól függetlenül, egyre inkább haladnak a magas színvonalú előadóművészet felé. Az értékelés szempontjairól a kérdésünkre elmondta, azt igyekeztek elbírálni, hogy mennyire sikerült megjeleníteni a vers tartalmát, illetve, hogy technikailag milyen készségekkel, képességekkel rendelkeznek a versmondók. Utóbbi területen mindenki folyamatosan haladhat előre, illetve a tartalmat illetően is mindig lehet mélyebbre hatolni. Mindezek következtében sok nagyon pontos versmondással találkoztak – tette hozzá a szakember.
Az eredmények:
Fedorka 1. korcsoport (7-9 évesek)
Fedorka-díj: Mizsei Lelle Virág
Nívódíj: Kovács Áron
Különdíj: Rádóczi Anna
Reménységdíj: Zakál Léna, Szabó Bella Róza, Schneider Loránd, Wéber Alex, Bíró Andor Lizander
Fedorka 2. korcsoport (10-12 évesek)
Fedorka-díj: Gerner Bori
Nívódíj: Magyar Szofia
Különdíj: Szentesi Egon
Reménységdíj: Papp-Szebeni Liza, Bertók Brenda, Markos Krisztián Zsolt, Kreiner Kíra Brigitta, Kőhegyi Kamilla, Simon Bertalan, Radó Bertalan
SoseVolt 1. korcsoport (13-15 évesek)
SoseVolt-díj: Völgyi Krisztina
Nívódíj: Czombál András
Különdíj: Frigyer Boldizsár
Reménységdíj: Sárváry Csanád, Kun Zétény, Pálinkás Katinka, Kerékgyártó Viktória, Kiss Alexa, Zajácz Lorina, Berki Emili, Mikó Petra, Spéder Dominik
SoseVolt 2. korcsoport (16-18 évesek)
SoseVolt-díj: Nagy Eszter Anna
Nívódíj: Dávid Marcell
Különdíj: Szekeres Adrienn
Reménységdíj: Taksonyi Péter, Mizsei Molli, Gyarmati Jázmin, Simon Fruzsina, Sebők Virág, Illés Márton, Sipos Zsombor, Deli Áron
A Regősök Húrján országos gálára meghívást kapott:
Gerner Bori, Magyar Szofia, Szentesi Egon, Mizsei Lelle Virág, Kovács Áron, Rádóczi Anna, Radó Bertalan, Zakál Léna
A Versünnep Alapítvány országos gálájára meghívást kapott:
Nagy Eszter Anna, Dávid Marcell, Völgyi Krisztina, Czombál András, Taksonyi Péter, Mizsei Molli, Gyarmati Jázmin