Március 20-ára a Magyar Talajtani Társaság országos figyelemfelkeltő kampánynapot szervezett „A TALAJ ÉLETE – amit egy szelvény el tud mondani magáról” címmel amelynek célja felhívni a figyelmet a termőtalajaink állapotára és fontosságára.
Tövishátiné Buótyik Ilona talajvédelmi szakértő, tápanyag-gazdálkodási szaktanácsadó érdeklődésünkre elmondta: a Magyar Talajtani Társaság ezzel a kampányával azt szeretné, ha minél szélesebb társadalmi kört sikerülne megmozdítani, ezért várta cégek, oktatási és egyéb intézmények, baráti körök, kertbarátok, erdőjárók, lakóközösségek, szakigazgatási intézetek és mezőgazdasági termelők, gazdaságok, és akár az agrármédia képviselőinek jelentkezését, akik fontosnak tartják a talajtani ismeretek terjesztését és a talajtan népszerűsítését.
Rámutatott: a program kiemelt célja, hogy élményszerű módon, szakemberektől kapjanak laikusok, érdeklődők olyan információt a talajról, ami ráirányítja a figyelmet annak fontosságára.
Az eseményre minden helyszínről be lehetett jelentkezni körkapcsolásos formában, így élő közvetítésben bármely helyszínt meg lehetett tekinteni. A felkért talajtanos szakemberek ismertették a helyszínt, illetve bemutatták, hogy az adott szelvény miért is érdekes, miben különleges.
Tövishátiné Buótyik Ilonátó megtudtuk, hogy Tolna vármegyében a Sárközben tártak fel egy öntés réti talajt, amely talajféleség sok kérdést vet fel a gazdálkodóban, hiszen ezekkel az igen kötött, gyorsan száradó talajokkal csak együtt élni lehet.
A szakértő kitért rá, hogy a nedves talajon a gépek mozgása nehézkes és emellett a talajra is igen káros, tömörítő hatású, míg gyorsan kiszáradva az erőgépek erejét haladja meg a feladat, hogy megfelelő – a növény és talajélet szempontjából kedvező állapotot alakítsanak ki. Nem véletlenül nevezik őket perctalajoknak.
Már a kistáj nevében is sokat sejtetően benne van a sár, a térképen pedig az Új-feltörés táblanévvel illették, jelezve, hogy a szántóföldi művelés előtt gyepként hasznosították. A környező vízfolyások, morotvák a víz erőteljes jelenlétét és hatását jelzik, mely a szelvényben is nyomon követhető mészakkumulációk, és vöröses árnyalatú vaskiválások, illetve a levegőtlenebb, nedvesebb közegben pedig a vas reduktívabb formájában, a glej megjelenésében, ami pedig gyökérméreg
– részletezte Tövishátiné Buótyik Ilona.
Hozzátette: a közeli talajvízből is az agyagosabb fizikai összetétel miatt igen sok nedvességet szív fel és tart magában, amit az aszályos nyári időszakban túlélésük erélyeként fel tudnak használni, ami akár heteken keresztül is átsegíti őket.
Mint fogalmazott, a bemutatót követő elhúzódó kötetlen beszélgetés megmutatta, hogy valóban van érdeklődés a talaj iránt és az egyik gazdálkodó jövő évre már fel is ajánlotta a saját területét egy következő helyszínként.