Országos vízigényfelmérést végez a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) falugazdász-hálózata márciusban. A felmérés célja a gazdálkodói hajlandóság megismerése a víz tájban tartására a mélyfekvésű, vízvisszatartásra alkalmas területeken.
A NAK közleményében rámutat, hogy a klímaváltozás okozta melegrekordok, hazánk csapadékeloszlásának egyenetlensége, vagy az évi középhőmérséklet növekedése miatti párolgási veszteségek is negatívan hatnak a vízkészleteinkre, valamint a mezőgazdásági termelésre.
Mint írják: hazánk éghajlatát a globális légáramlási rendszerek határozzák meg, melynek ciklonjai ha nem hoznak nedvességet – ahogy például 2022-ben – vagy túl hamar lecsapódnak az ország nyugati határán, akkor csak a tájban tartott vizek, puffervízterek adnak lehetőséget a mikroklíma javítására, csökkentve ezzel a klímaváltozásból fakadó kockázatokat, aszálykárokat.
Hangsúlyozzák, miszerint a mezőgazdasági termelők számára létfontosságú a vízvisszatartás, a vízmegtartás és a talajnedvesség megőrzése, illetve a talaj termőképességének megtartását segítő eljárások alkalmazása.
A (többlet)vizeket meg kell tartani helyben, és az adott terület művelési ágát a területi víz- és talajadottságokhoz igazítva át kell gondolni, szükség esetén át kell alakítani annak érdekében, hogy javítani tudjuk a térség, a termőterület éghajlatváltozással szembeni ellenállóképességét – írja közleményében a kamara.
Kitérnek rá, hogy a most induló felmérés során feltérképezik a gazdálkodói tudást, igényt, hajlandóságot a területi vízmegtartási megoldásokra vonatkozóan, valamint, hogy ezek alkalmazásához milyen feltételek mellett képesek, illetve tudnak hozzájárulni a gazdák.
Ismertetik továbbá, hogy a falugazdászok a természeti-környezeti és műszaki szempontok alapján kijelölt, mélyfekvésű, potenciálisan vízvisszatartásra alkalmas területeken tevékenykedő gazdákat keresik fel, 28 kérdésből álló kérdőívvel. Az előzetesen meghatározott, közel 40 ezer hektáros mélyfekvésű terület mintegy tízezer gazdálkodó 250 ezer hektárnyi termőterületét érinti.
Kiemelik, hogy az igényeket azon gazdálkodók is jelezhetik a falugazdászoknak, akik nem ezeken a területeken tevékenykednek.