A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) szakmai fórumot tart az uniós Közös Agrárpolitikáról, amelynek fókuszában az induló vidékfejlesztési pályázatok lesznek majd.
Vendégh Edit, a NAK Tolna vármegyei elnöke megkeresésünkre elmondta, hogy a kamara minden vármegyét érintő országos fórumsorozatot szervez februártól áprilisig. Cél, hogy bemutassák az Európai Közös Agrárpolitika legújabb szempontjait, valamint a hazai Vidékfejlesztési program keretén belül támpontot adjanak a gazdálkodók számára az elérhető fejlesztési lehetőségekről és irányokról.
Tolna vármegyében az első fórumra február 19-én kerül sor Szekszárdon, a Pécsi Tudományegyetem Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Karának épületében.
A 17 óra 30 perckor kezdődő eseményen a résztvevőket prof. dr. Szécsi Gábor dékán, és Horváth István a térség országgyűlési képviselője köszönti, majd Jakab István, a Parlament alelnöke, a MAGOSZ elnöke tart tájékoztatót a mezőgazdaságot érintő kihívásokról és azok megoldási lehetőségeiről. Ezt követően dr. Cseh Tibor András, a MAGOSZ főtitkára a földforgalmi szabályozással kapcsolatos változásokról, aktualitásokról ad összefoglalót.
Az ukrajnai háború miatt kialakult piaci anomáliák, és az egyre szigorodó EU-s klímapolitikai intézkedések nagyon próbára teszik az ágazat szereplőit. A NAK még 2018-ban kezdeményezte, hogy az uniós pályázatok esetében 18%-ról 80%-ra emelkedjen a hazai társfinanszírozás mértéke. Ennek köszönhetően eddigieknél sokkal bővebb forrásokkal rendelkezünk most, amit az ágazat szereplőinek a fejlődésük érdekében minél inkább ki kellene használniuk
– fogalmazott Vendégh Edit.
Hozzátette, hogy 2027-ig mintegy 1500 milliárd forint áll rendelkezésre a gazdaságfejlesztési beruházások támogatására, míg a zöld jövő feltételeinek megteremtésére 1000 milliárd forint költhető el.