A Magyar Gyógyszerészi Kamara tiltakozása ellenére adta ki az új rendeletét a belügyminiszter, amelyiknek az értelmében már megengedik, hogy a gyógyszertárban „a helyszínen történő gyógyszerkészítéstől eltekintve” a gyógyszerésznek személyesen nem kell jelen lennie.
A szakmai szervezet honlapján a következő tájékoztatás olvasható:
„A Magyar Közlöny ezévi 13. számában 6/2024. (II. 6.) BM rendelet számon megjelent a 44/2004. (IV. 28.) ESZCSM rendelet és a 41/2007. (IX. 19.) EüM rendelet módosítása. A módosítás értelmében május 6-tól nem lesz szükséges fiókgyógyszertárban gyógyszerész jelenlétét biztosítani. A kialakult helyzetet a Kamara az elnökség soron következő ülésén értékeli.
Budapest, 2024. február 7.
Dr. Hankó Zoltán”
A jelentős hírportálok tavaly júliusban számoltak be a tervezetről, amelyiket vitára bocsátottak, de a végleges jogszabály csak most, a tegnap esti Magyar Közlönyben jelent meg. A rendeletmódosításnak az a lényege, hogy megengedik, a fiókgyógyszertár nyitvatartási idejében néhány kivételtől, például a helyszínen történő gyógyszerkészítéstől eltekintve a gyógyszerész személyesen ne legyen jelen, „azonban hír- vagy távközlési eszköz útján legfeljebb 15 percen belül elérhető, és az eszközön keresztül a gyógyszertári feladatokba távkapcsolat útján bevonható”, felvilágosítást, irányítást, tájékoztatást ad. „Az ehhez szükséges személyi és technikai feltételek biztosítása a gyógyszertár működtetőjének feladata.”
Távfelügyelet útján végezhetik majd a gyógyszerbiztonsági ellenőrzést, és így hívhatják fel a figyelmet például az azonos hatóanyagú, de eltérő nevű gyógyszerek párhuzamos szedésével járó kockázatokra.
Ahogyan a hvg.hu most megjelent írásában olvasható, a szakmai testület már 2020 elején komplett javaslatcsomagot adott le az akkori Emberi Erőforrások Minisztériumának, amelyik az álláspontjuk szerint érdemben javíthatta volna az egészen kis települések gyógyszerellátását, beleértve azokét, ahol nincs semmilyen működő gyógyszertár. A megoldások között szerepelt a mozgó fiókgyógyszertárak, a házhoz szállítás és az úgynevezett „gyógyszerszoba” létrehozása is. Erről azonban az EMMI semmilyen tárgyalást nem tartott a kamarával.
A Magyar Gyógyszerészi Kamara a 2023. július 27-én megjelent, Miért kell gyógyszerész a gyógyszertárba? című írásában részletesen körbejárta a témát. A cikk ide kattintva elérhető.