Február 4-e, a rákellenes világnap alkalmából a szűrővizsgálatok fontosságára irányítja a figyelmet a Tolna Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya.
Mint írják, mi magunk is sokat tehetünk egészségünkért, a világszerte diagnosztizált sok millió rákos megbetegedés 40%-a megelőzhető lenne. Hangsúlyozzák a védőoltások, a nevelés, az egészségkultúránk fejlesztését, gondolkodásunk, egészségtudatos magatartásunk formálásának jelentőségét. Részletezik, hogy ilyen például a pihenés-alvás egyensúlyának megteremtése, a rendszeres mozgás, napi 4-5 alkalommal történő étkezés, a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás, a táplálkozás minősége.
Rámutatnak, hogy a szűrővizsgálatok igénybevétele is alapja a megelőzésnek.
A szűrés a tünet-és panaszmentes személyek egyszeri, vagy inkább időnkénti vizsgálatát jelenti, amelynek célja, hogy egyszerűen elvégezhető, a vizsgált személy számára kellemetlenséget nem okozó, alkalmas módszer segítségével a még rejtett, korai szakaszban levő betegség fennállásának valószínűségét megerősítsék vagy kizárják. Az időben felismert daganatos folyamatok esetén a gyógyulási esélyünk és további életminőségünk sokkal magasabb lehet, mint a későn felismert megbetegedések esetén
– írja tájékoztatójában a kormányhivatal.
Nemzetközi szerveztek ajánlása szerint minden 25-65 év közötti nő vegyen részt háromévente nőgyógyászati méhnyak-szűrésen, minden 45-65 év közötti nő menjen el kétévente mammográfiás emlőszűrésre, továbbá panasz nélkül is javasolt az 50 év feletti férfiaknak a prosztata-szűrés, és minden 50-70 év közötti embernek a vastagbélrák szűrés.
Kitérnek rá, hogy megelőzés a már meglévő betegség mellé a további károsodások, állapotrosszabbodások elkerülése érdekében tett lépés is. A daganatos betegek tájékoztatására és problémáik megbeszélésére a szakrendelés, beteggondozó mellett kiváló lehetőséget ad számos rendezvény és betegklub.
Tegyünk egészségünkért, és vegyünk részt a szűrővizsgálatokon!
Forrás: Tolna Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály