A rendőrség videóban hívja fel a figyelmet arra, miért kell rossz látási viszonyok mellett tompított fényszórót kapcsolni.
Sok autós nem kapcsolja fel a tompított fényt lakott területen kívül, mert azt gondolja, hogy a nappali menetfény is elég. Jó látási viszonyok mellett ez természetesen igaz is, azonban ködös, párás időben jobb, ha felkapcsoljuk a tompított fényeket – figyelmeztet cikkében a vezess.hu.
FONTOS TUDNIVALÓ: Rossz látási viszonyok között fokozottan figyelni kell arra, hogy az utakon közlekedők lássanak és látszódjanak is.
A Közúti Rendelkezések Egységes Szabályozása (KRESZ) előírása szerint a forgalomban résztvevő járművet éjszaka és korlátozott látási viszonyok között ki kell világítani. A nappali menetfény nappal, jó látási viszonyok között bárhol használható, automatikusan kapcsolódik be gyújtáskor (az újabb típusú gépjárműveknél), és a helyzetjelző vagy tompított fényszóró felkapcsolásakor elalszik.
A tompított használatát azonban nem helyettesíti a felkapcsolt nappali menetfény, hiszen a funkcióját tekintve nem az a feladata, hogy megvilágítsa az utat a járművezető előtt.
A tompított fényszóró használata korlátozott látási viszonyok között (például szürkület, eső, hó, por, köd…) és éjszaka lakott területen belül és kívül is egyaránt kötelező – hívja fel a figyelmet a Budapesti Autósok Közössége csatornája.
Azt is érdemes tudni, hogy tompított vagy távolsági fényszóró helyett vagy mellett ködfényszórót, továbbá hátsó helyzetjelző ködlámpát abban az esetben szabad használni, ha a látási viszonyok ezt indokolják, mint például a jelenlegi erősen ködös, párás időjárás. Ne használják a hátsó ködlámpát nagy forgalomban, lassú haladáskor, különös tekintettel akkor, ha valaki folyamatosan Önök mögött halad!
A szemléltető videó megtekinthető itt: