A héten, október 29-én hajnali 3-kor hajnali 2-re kell visszaállítani az órát. Ez azt jelenti, hogy egy órával többet aludhatunk, de sajnos azt is, hogy korábban is sötétedik.
Az Európai Parlament már évekkel korábban megszavazta az óraátállítás eltörlését, és úgy tűnt, 2021-ben utoljára kell majd előre- és visszatekerni az órákat, de a folyamat elakadt, a tagországok ugyanis nem tudtak megállapodni.
A Pénzcentrum idén ősszel egy kérdőíves kutatás kereti között felmérte a magyarok hozzáállását, amiből több dolog is kiderült:
– 88 százalék eltörölné az óraátállítást, és csak 4 százalék szeretné kifejezetten megtartani;
A válaszadók többségének felborítja a mindennapjait az átállás: közel 27 százalék napokig, 40 százalék hetekig, 16 százalék pedig akár hónapokig is érzi a hatást. Mindössze 15 százalék válaszolta azt a lap felmérésén, hogy nincs rá hatással az óraátállítás.
Az uniós tagállamok eredetileg 2021-ig kaptak időt, hogy döntsenek róla, téli vagy nyári időszámítást fognak-e használni a jövőben, ha eltörölték az óraátállítást, de a pandémia miatt kitolták a határidőt 2024-ig. Azóta pedig az időközben kitört orosz-ukrán háború ismét a határidő eltolása felé irányította a helyzetet. A legjobb tudomásunk szerint legkorábban 2025-ben dönthet erről a témáról az EU.
A Pénzcentrum egyébként nem ír arról, hogy a felmérésük reprezentatív-e Magyarország lakosságára nézve.
A Magyar Alvás Szövetség szerint egyébként alvásegészségügyi szempontból pozitív fejlemény lenne az óraátállítás megszüntetése. Az alvás és az ébrenlét évezredeken át kialakult természetes ritmusának, a cirkadián ritmusnak a mesterséges (intézményes) megzavarása ugyanis az emberi szervezetre negatívan hat.