Bejelzett a szén-monoxid-érzékelő szerda este Nagykónyiban, egy Iskola utcai családi házban. Az érintett házban egy szieszta kályhával fűtöttek – adta hírül csütörtökön a Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.
A műszaki mentéshez a tamási önkormányzati és a dombóvári hivatásos tűzoltókat riasztották, akik a veszélyes határérték alatti koncentrációt mértek. A tűzoltók felhívták a lakók figyelmét, hogy a mobil kályhát zárt helyiségekben ne használják.
A közleményben emlékeztetnek, hogy Tolna vármegyében idén már 9 esetben vonultak a tűzoltók szén-monoxid-érzékelők riasztásaihoz.
Hangsúlyozzák, hogy a fűtési időszakban megnő a szén-monoxid-mérgezéses esetek száma. Mint fogalmaznak: tévhit, hogy csak a régi gázkazánoknál jelentkezhet ez a probléma, hiszen minden nyílt égésterű fűtőeszköz és vízmelegítő forrása lehet a mérgező gáznak, amennyiben nem biztosított a levegő-utánpótlás.
A kandalló, a cserépkályha, illetve a vegyes tüzelésű kazán, a konvektor és a fali vízmelegítő is lehet nyílt égésterű és akkor ezek a szoba levegőjét használják működés közben. Ha nincs elég friss levegő ezek környezetében, szén-monoxid fog keletkezni, ami magas koncentrációban akár egy percen belül is halált okozhat.
– olvasható a katasztrófavédelem honlapján.
Felhívják a figyelmet, hogy évente egyszer érdemes szakemberrel megnézetni a fűtést és a vízmelegítőket. Az egyéb épületgépészeti berendezéseket is figyelembe kell venni a kazán üzemelése során, mert ezek szintén a lakás levegőjét használják.
Kitérnek rá, hogy érdemes minden nyílt égésterű fűtő- és vízmelegítő eszköz mellé szén-monoxid-érzékelőt helyezni. A megbízható érzékelők listája megtalálható a katasztrófavédelem honlapján.
Hozzáfűzik, hogy az érzékelőt a fűtőeszköztől, vagy vízmelegítőtől egy méterre, fejmagasságba helyezzük el, és figyeljünk a szavatossági idejükre.