Az élet védelme a Magyar Vöröskereszt egyik legfontosabb feladata az 1881-es megalapítása óta. Az eltelt 142 évben az elsősegélynyújtás mindig is kiemelt szerepet kapott a szervezet működésében, legyen szó az elsősegélynyújtás oktatásáról vagy biztosításáról. Szeptember második szombatján, az Elsősegélynyújtás Világnapján áttekintjük, hogy mi mindent tesz ennek érdekében a legnagyobb magyar humanitárius szervezet.
A Magyar Vöröskereszt országszerte rendezvények, tanfolyamok ezreit szervezi meg, emellett külön hangsúlyt fektet a fiatalok oktatására, hogy felnővén, szükséghelyzetben kompetens elsősegélynyújtóként tudjanak helyt állni majd.
Tízezrek tanulnak elsősegélyt a Magyar Vöröskeresztnél
A szervezet évente 80.000 ember részvételével tart hozzávetőlegesen 1500 elsősegélynyújtást népszerűsítő közösségi rendezvényt. 19.000 ember vesz részt évente a Magyar Vöröskereszt által szervezett majdnem 1400 elsősegélynyújtó képzésen, elsősorban közúti elsősegélynyújtó vizsgára felkészítő, munkahelyi és speciális tanfolyamokon. A humanitárius szervezet hatósági feladata az elsősegélynyújtó vizsgák szervezése, amelynek keretében évente átlagosan 100.000 gépjárművezető-jelöltet vizsgáztat a jogosítványszerzéshez kötelező közúti elsősegélynyújtó ismereteit értékelve, országszerte több mint 180 vizsgahelyszínen, több mint 220 sürgősségi szakember segítségével.
A Magyar Vöröskereszt a fiatalok oktatásában is élen jár: évente 1400 gyermek és fiatal vesz részt az Országos Elsősegélynyújtó Versenyen (OEV), akiknek mintegy 300 elhivatott felkészítő, jellemzően pedagógus vagy védőnő önkéntes segít a tanulásban. Ez a területi fordulóktól az országos döntőig mintegy 60 eseményt jelent országszerte, amelyen több mint 600 versenybíró és 900 imitátor segíti önkéntesként a csapatok munkáját. Az OEV országos döntőjén 300 versenyző mérheti össze a tudását, amikor is mintegy 600 laikus és szakember ünnepli együtt az Elsősegélynyújtás Világnapját. Továbbá a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt által életre hívott Bázisiskola és Bázisovi Programhoz kapcsolódó közoktatási és köznevelési, összesen 320 intézményben több mint 8.000 gyermek vesz részt rendszeresen vöröskeresztes elsősegélynyújtó foglalkozásokon, illetve a szakkörök és klubok munkájában.
Az egyik legfontosabb elsősegélynyújtó program: a Balatoni Elsősegélynyújtó Szolgálat
A Magyar Vöröskereszt számos, képzett laikus önkéntesekkel támogató elsősegélynyújtó szolgálatot szervez országszerte. Ezek közül a legnagyobb a Balatoni Elsősegélynyújtó Szolgálat (BESZ), amely 2007-ben indult, és idén augusztusban zárta a 17. szezonját. A BESZ-t a Magyar Vöröskereszt és a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt szervezte meg a főszezonban a Balaton parti strandokon nyaralók egészségmegőrzésének érdekében. Eddig az önkéntesek összesen 52 372 esetet láttak el, ebből 8 esetben történt közvetlen életmentő beavatkozás. Nélküle több mint 1500 végzetes kimenetelű eset történhetett volna.
A 2023-as szezonban összesen 2368 esetben teljesített szolgálatot a BESZ, 29 alkalommal kellett mentőt hívnia az önkénteseknek. Az ez évi közérdekű önkéntes tevékenység értékét 1450 Ft/órával számolva a szolgálat társadalmi hozzáadott értéke 29 696 000 forint volt a 350/2011. (XII. 30.) Korm. rendelet 2.(5) pontja alapján. Idén jelentős változás volt, hogy a szolgálatot ellátók immár négy nyelven – magyarul, angolul, németül és ukránul – álltak a segítségkérők rendelkezésére. A résztvevő fiatalok párban láttak el szolgálatot, és amennyiben a felsorolt idegen nyelvek valamelyikén kellett segítséget nyújtani, úgy telefonos konzultáció keretében tudták biztosítani a zavartalan kommunikációt. A magyar és ukrán származású, 16 és 30 éves kor közötti önkéntes fiatalok közös szolgálata a Magyar Vöröskereszt menekültellátási programjainak részét képező integrációs törekvések keretében valósult meg.
A Magyar Vöröskereszt az ország legnagyobb humanitárius szervezete. Nemzetközi szervezet tagjaként 1881 óta tevékenykedik hazánkban, meghatározó szereplő többek között a magyar szociális ellátásban, katasztrófahelyzetek kezelésében és helyreállításban, a menekültek ellátásában. Mindezek mellett Magyarországon a Magyar Vöröskereszt együttműködik az önkéntes véradók toborzásában és véradóalkalmak szervezésében több mint 80 éve.