A közeli iskolakezdéssel a Szekszárdon közlekedő kerékpárosok száma is megugrik. Ugyan a közlekedőknek természetesen van tapasztalatuk az együttélésben és a szabályok betartásában, de azért az alapokat nem árt átismételni, különösen azért, mert sok olyan szekszárdi pattan nyeregbe, aki ezt eddig csak ritkán, vagy nem közlekedési céllal tette.
Miért közlekedjünk biciklivel?
Mert gyors és kiszámítható! Mert költségkímélő! Mert egészséges! Mert környezettudatos! Mert bringázni jó!
A kerékpárvásárlás
Hétköznapi közlekedésre és munkába járásra többféle kerékpártípus is alkalmas. Mindegyik más stílusú kerékpározást tesz lehetővé. Érdemes vásárlás előtt egy-egy hozzáértő ismerősünk kerékpárját kipróbálnunk, hogy kiderítsük, milyen típus illik hozzánk, és a leggyakoribb útvonalainkhoz, távjainkhoz. A mindennapi közlekedéshez nem kell drága bringa, sőt minél egyszerűbb, annál jobb. Átlagos városi távokon egyszerű citybike-kal a legpraktikusabb a közlekedés. Fontos, hogy a magasságunkhoz megfelelő méretű kerékpárt válasszunk. Ne a minőségen spóroljunk, hanem azon, hogy csak annyi „funkciót” vegyünk, amennyire szükségünk van: például városi közlekedéshez nem feltétlenül kell drága teleszkóp. A sárhányó és láncvédő viszont fontos lehet, hogy mindig tisztán érkezzünk meg a munkába, az iskolába.
Kerékpárt leginkább szakboltban érdemes vásárolni, ahol megbízható minőséget kapunk. Ezen kívül segítenek nekünk megtalálni a számunkra méretben és típusban legmegfelelőbb darabot, ráadásul ki is próbálhatjuk a bringát vásárlás előtt. Amennyiben interneten veszünk magunknak bringát, vagy használtat szeretnénk venni, kérjünk tanácsot egy szakembertől, vagy hozzáértő ismerőstől! Ügyeljünk a megfelelő méret kiválasztására, és a kerékpár beállítására!
A bringa karbantartása
Ha már rendelkezünk saját kerékpárral, néhány alapvető javítást mi is el tudunk végezni, de ajánlott szakszervizhez fordulni használattól függően átlagosan félévente, hosszabb kihagyás után pedig mindenképp. Szintén célszerű tisztán tartani a kerékpárt. Indulás előtt ellenőrizzük a kerekek nyomását, a fékek és a lámpák működését! Ha otthon egyáltalán nem rendelkezünk szerszámmal, érdemes egy kifejezetten kerékpárosoknak készült multifunkcionális szerszámot beszerezni. Ez olyan, mint egy kis svájci bicska sok-sok funkcióval, amelyikkel szinte az összes alapvető munkálat elvégezhető.
Sötétben a világítás nélküli biciklis láthatatlan
Legyünk láthatók! Legyen a biciklinken macskaszem (elöl fehér, hátul piros), a kerekeinken küllőprizma és/vagy az abroncson reflexcsík, elöl és hátul pedig már szürkülettől használjunk villogót vagy lámpát!
A villogókból olyan típusokat szerezzünk be, amelyek könnyen le- és felrakhatók a kerékpárra, hogy azokat mindig magunknál tudjuk tartani. Az elemes lámpák könnyen lemerülnek, ellenőrizzük a fényerejüket indulás előtt. A LED-es villogók akár több hónapot is kibírnak elemcsere nélkül. A biciklis lámpák többsége nem arra készült, hogy azzal több méterre előre lássunk, és hogy koromsötétben is észrevegyük velük az úthibákat, akadályokat.
A fényvisszaverő mellény vagy ruházat használata lakott területen kívül sötétedés után vagy rossz látási viszonyok között kötelező. Ez lehet a jól ismert mellény, vagy egyéb megfelelő nagyságú fényvisszaverő felülettel ellátott ruházat.
A bukósisak
A bukósisak használata csak egyetlen esetben kötelező, ha lakott területen kívül 40 km/h feletti sebességgel haladunk. Ezt leszámítva mindenkinek a saját döntése a sisakviselés. Sportoláshoz és 14 év alatti gyerekeknek ajánlani tudjuk.
Lakatolás
Egy pillanatra se hagyjuk magára lezáratlanul a kerékpárunkat! A legtöbb lopás az ilyen „beugrom a boltba, tényleg csak egy percre” esetekben következik be. Jól látható, forgalmas helyen lakatoljunk! Győződjünk meg arról, hogy amihez lakatolunk, az biztosan le van rögzítve! Ne hagyjunk a bringán mozdítható értéket!
Hogyan öltözzünk?
Nyugodtan kerékpározhatunk abban a ruhában, amiben amúgy is elindultunk. Átlagos városi távokon, átlagos városi biciklivel nem kell a közlekedési módhoz öltöznünk, nyugodtan öltözzünk az úticélunkhoz! Figyeljünk a lobogó vagy elálló ruharészekre, nehogy a kerék vagy a lánc bekapja őket. Hagyományos és kiváló módszer a nadrág szárának lefogására a ruhacsipesz, gumi, tépőzár, de olcsón lehet kapni bokára pattintható fényvisszaverős szalagot is. A szoknyavédő pedig megakadályozza, hogy a szoknya becsípődjön a küllők közé.
Hidegebb időben öltözködjünk rétegesen, hogy ha melegünk lenne, útközben le tudjunk venni néhány ruhadarabot. Télen sem lehetetlen a tekerés, ekkor azonban fokozottan ügyeljünk az ízüleleteinkre!
Kerékpározás gyerekkel
A gyermekünket vihetjük magunkkal előre vagy a csomagtartóra szerelhető gyermekülésben, így a biciklizéssel jó példát mutatunk a gyermekeinknek is, szokják a forgalmat, és az egyensúlyérzéküket is edzi. A KRESZ szerint kerékpáron csak 10 évnél fiatalabb gyermeket szállíthatunk, és kizárólag csak az erre a célra kialakított pótülésen.
Ha gyermekünk már tud kerékpározni, akkor azt javasolt eleinte kis forgalmú utakon vagy kijelölt kerékpáros infrastruktúrán gyakorolni. Ha egy kísérője van a gyereknek, akkor érdemes mögötte haladni, és kicsit beljebb húzódni az úttesten, ezzel nagyobb előzési oldaltávolságra ösztönözve az autóvezetőket.
Forrás: Magyar Kerékpárosklub
Készült a TOP-6.4.1-15-SE1-2016-00001 azonosítószámú „Kerékpárosbarát Szekszárd” elnevezésű projekt részeként.