Jövő év februárjától életbe lép az a jogszabály, amelyik kötelezővé teszi az elektronikus aláírás használatát ingatlanügyekben.
Az új ingatlan-nyilvántartási törvény, illetve annak végrehajtási rendelete előírja, hogy a tulajdonjog-bejegyzési engedélyt egy arra rendszeresített űrlapon kell létrehozni, amelyiket elektronikus aláírás elhelyezésével vagy azonosításra visszavezetett dokumentumhitelesítés (AVDH) szolgáltatással kell hitelesíteni. Tudni kell azonban, hogy amíg a magyar lakosság nagyjából 90 százaléka rendelkezik e-személyi igazolvánnyal, addig az eAláírás funkció használatához szükséges tanúsítvány mindössze 60 ezer e-személyi igazolványhoz tartozik – írja a napi.hu.
Dr. Halmos Tamás adatvédelmi szakjogász a hírportál megkeresésére elmondta, hogy figyelemmel a forgalomban lévő, érvényes eAláírás tanúsítványok alacsony számára, továbbá ismerve a papíralapú adminisztráció dominanciáját a mindennapi ügyintézési folyamatok során, kijelenthető, a lakosság jelenleg nem felkészült arra, hogy az elektronikus aláírások felváltsák a kézi aláírást bármelyik ügylettípus kapcsán, ideértve az ingatlan-adásvételi szerződéseket is.
A kihirdetett jogszabályok értelmében 2024. február 1. napjával kötelező a tulajdonjog-bejegyzési engedélyt minősített vagy minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus aláírás elhelyezésével vagy AVDH szolgáltatással hitelesített űrlapon létrehozni.
Azt is hangsúlyozza a hírporál, hogy a jogalkotó számos ügylettípus, illetve hatósági ügyintézési forma közül válogathat, amelyek kapcsán előírhatja, illetve folyamatba építheti a kötelező elektronikus aláírás mozzanatát. Az ingatlan-adásvételi szerződés megkötése az egyén szemszögéből az egyik legritkább ügylettípusnak mondható, hiszen az ingatlan jellemzően az ingatlantulajdonnal rendelkező állampolgárok legértékesebb vagyontárgya, amelyiknek az adásvételére a legtöbben csak egyszer szerződnek egész életükben. Várható azonban, hogy az elektronikus aláírások terjedésével olyan ügylettípusok kapcsán merül majd fel az elektronikus aláírások kötelező alkalmazása, amelyekkel gyakrabban találkozunk a mindennapjaink során.
Az okiratszerkesztő ügyvédek, közjegyzők az ügyletkötés során tájékoztatással, technikai segítségnyújtással segíthetik az ügyfeleiket, azonban az elektronikus aláírásról, illetve az Ügyfélkapu hozzáféréséről az ügyfélnek kell gondoskodnia.
Ha az érintettnek se elektronikus aláírása, se Ügyfélkapu-hozzáférése nincs, vagy a belépési azonosítóit elfelejtette, és a problémát a szerződéskötést megelőzően nem orvosolta, akkor nem tudja majd aláírni a bejegyzési engedély űrlapját, és emiatt az ügylet meghiúsulhat – húzta alá végezetül az adatvédelmi szakjogász.