Harmadik alkalommal ítélték oda a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ által alapított elismerést. A díjat a Fővárosi Nagycirkusz A sztyeppe illata című díszelőadásán adták át az artistaművész ifj. Nereus Lajosnak.
A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ Karádi Béla végakaratának megfelelően, elismerve és tiszteletben tartva a munkásságát, 2021. augusztus 10-én alapította meg a Karádi-díjat, amelyiket minden évben augusztusban, egy díszelőadás keretében az év kiemelkedő magyar artistájának ad át az intézmény. A jelölés során a zsűrinek az alábbi szempontokat kell figyelembe vennie: az adott évben elért művészi teljesítményt, valamint a megkérdőjelezhetetlen, példaértékű közösségi és magánéletet.
A Tihany Életmű- és a Porond Ifjú Csillaga-díjakkal egyenrangú Karádi-díjat az év kiemelkedő magyar artistaművészeként Ifj. Nereus Lajos vehette át – adta hírül a Fővárosi Nagycirkusz.
„Izgulok. Előadások előtt nem szoktam ennyire izgulni! Szívből köszönöm a nomináló zsűrinek ezt a megtiszteltetést! Hatalmas köszönetet szeretnék mondani a szakmának, a kollégáimnak, pályatársaimnak, a barátaimnak. Szeretlek benneteket!” – idézte a közlemény a díjazottat, aki meghatódva vette át az elismerést.
A Karádi-díjat dr. Borsós Beáta, a Fővárosi Nagycirkusz stratégiai igazgatója és Eötvös Susy artistaművész, a Fővárosi Nagycirkusz munkatársa, a Magyar Cirkuszigazgatók Egyesületének elnökségi tagja adta át. A nomináló zsűri tagjai voltak: Kristóf Krisztián, Hortobágyi-díjas és Guinness Rekorder zsonglőr, artistaművész; Kőműves Tibor artistaművész, a Baross Imre Artista és Előadó-művészeti Akadémia szakoktató tanára; ifj. Simet László Érdemes Művész, Hortobágyi Károly-díjjal, valamint a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével kitüntetett artistaművész; és Fekete Péter, Jászai-díjas rendező, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója. Öt artistaművészt javasoltak az idei Karádi-díjra.
Az elismerésre ifj. Nereus Lajos mellett Axt Ibolya légtornász és kézegyensúlyozó, Földváry Balázs cyr wheel és rhönrád artista, Fülemen Tamás russian cradle fogó, valamint Illés Renátó artistaművész, koreográfus volt esélyes.
Karádi Béla a Magyar Cirkusz és Varieté Vállalat művészeti vezetője volt 1965-től 1982-ig, kiemelkedő érdemei voltak az 1971-ben újjáépített Fővárosi Nagycirkusz újraindulásában. Karádi Béla 2016. május 25-én hunyt el, örökös nélkül. A végrendeletében arról határozott, hogy a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ a rá eső örökségből díjat alapítson.
Forrás: fidelio.hu