A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretén belül megszépülhet a Liszt Ferenc Zeneiskolának helyet adó ikonikus szekszárdi épület, az Augusz-ház. A hónap végén születik meg a döntés a megyénél.
A Széchenyi utcában (illetve a Liszt Ferenc téren) található az úgynevezett Augusz-ház jellegzetes épületegyüttese, amelyik nemcsak látványos és sokak által kedvelt építészeti emlék, hanem művészettörténeti jelentősége is van. A világhírű zeneszerző, zongoraművész, karmester és zenetanár, Liszt Ferenc négy alkalommal járt a házban báró Augusz Antal barátjánál. Az Augusz-házban jelenleg a mesterről elnevezett zeneiskola működik, ahol egy mellszoborral, egy emléktáblával és egy festménnyel is emléket állítottak a XIX. századi romantika egyik legjelentősebb zenei alakjának.
Az elmúlt években sokat romlott az épület állapota, az utcán szemlélődők gyakran szomorúan vették tudomásul, hogy esős, szeles időben a homlokzat egy-egy újabb darabja hullik a járdára, a nemes épület egyre kopik, és nem szép látvány a városközpontban.
Csötönyi László, Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése Kultúra, Civil Szervezetek és Városmarketing Bizottságának (KCV) az elnöke márciusban kerekasztalbeszélgetést hirdetett meg azzal kapcsolatban, hogy mit lehetne tenni a mielőbbi felújítás és állagmegóvás érdekében. Az eszmecserén részt vett a KCV vezetője mellett az iskolafenntartó részéről Gerzsei Péter, a Szekszárdi Tankerületi Központ igazgatója, Bartal Zoltán, a Szekszárdi Vagyonkezelő Kft. ügyvezetője, dr. Varga András, az önkormányzat Városigazgatási és Rendészeti Osztálya vezetője, Végh-Sipőcz Krisztina a társasház képviseletében, valamint Murvai Árpád, az Oktatás, Sport és Ifjúsági Bizottság elnöke. Mindannyian megállapították és elhatározták, hogy a lehetőségekhez mérten igyekezni kell azokat a lehetőségeket megtalálni, amelyek hozzájárulhatnak az Augusz-ház rövid időn belüli felújításához.
Ahogyan arról Csötönyi László korábban már beszámolt, akármilyen furcsa, de az épület társasházként funkcionál. A tulajdonosai: a Magyar Állam, Szekszárd MJV Önkormányzata, a Szekszárdi Vagyonkezelő Kft. (azaz a város), és a Szekszárdi Távhőszolgáltató Nonprofit Kft. (azaz a város). A rózsaszínű épületrészben található földszinti üzletek a Magyar Állam, a kékben lévők pedig a Szekszárdi Vagyonkezelő Kft. tulajdonát képezik. A földszinten található még egy hőközpont is a Szekszárdi Távhőszolgáltató Kft. tulajdonában. Az épület emeletén lévő zeneiskola képezi az önkormányzat tulajdonát.
A köznevelési feladatok ellátása kapcsán az önkormányzat 2017-től a Szekszárdi Tankerületi Központ ingyenes használatába adta a tulajdonában lévő iskolákat, így a zeneiskolát is. A megállapodás vagyonkezelésről szól, tehát a Szekszárdi Tankerületi Központ az ingatlan-nyilvántartásban bejegyzett vagyonkezelője a zeneiskola-ingatlannak. A vagyonkezelőt illetik mindazon jogok, és terhelik azok a kötelezettségek, amelyek a tulajdonost illetik, illetve terhelik, tehát működtetési, fenntartási, karbantartási kötelezettsége a tankerületnek van, így a társasházban az önkormányzatra, mint tulajdonsora eső kötelezettségeket is neki kell teljesíteni vagyonkezelőként.
Tudni kell azt is, hogy az épület műemléki védelem alatt áll, így bármilyen beavatkozás (még a homlokzat felújítása, festése is) az örökségvédelmi hatóság engedélyéhez kötött.
Az egyszerűnek nem nevezhető – fent részletezett – feltételrendszer tehát nem könnyíti meg annak a dolgát, aki szívén viseli az Augusz-ház sorsát, és szeretné azt a régi pompájában látni Szekszárd belvárosában.
Jó hír, hogy a kezdeményezőknek segédkezet nyújtott az önkormányzat Gazdasági és Városfejlesztési Bizottsága (GVB) azzal, hogy Tolna Vármegye Önkormányzatánál kezdett lobbitevékenységbe azért, hogy a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretén belül renoválhassák az épületegyüttest, ahová nemcsak a szekszárdi gyerekek százai járnak zeneiskolába, hanem a megye számos részéről érkeznek ide növendékek azért, hogy megismerkedjenek az énekléssel, a zenéléssel, a hangszerhasználattal és a közös muzsikálás értékteremtő lehetőségeivel.
Bomba Gábor, a GVB elnöke elmondta nekünk, hogy a Zöld Város program keretén belül elhárulnak azok az aggályok, amelyek eddig az épület felújítását megkérdőjelezték. Jelentős volt ugyanis a vizesedés, amelyik a homlokzat omlását okozta. A szakemberek jelen pillanatban is azon dolgoznak, hogy többek között a Liszt Ferenc téri burkolatokat és járdákat is megfelelően elkészítsék, így megszűnnek az alapvető vizesedési problémák. A bizottságvezetőtől megtudtuk, hogy a megyei önkormányzattal felvették a kapcsolatot, pozitív fogadtatásban részesültek, és írásban kérték különböző szekszárdi – többek között a zeneiskola felújítását célzó – projektek patronálását.
Az információink szerint a Tolna Vármegyei Önkormányzat Közgyűlése augusztus végén hozhat döntést arról, hogy a rendelkezésére álló forrásokból támogatja-e a GVB által javasolt programokat.
Bízzunk abban, hogy hosszú idő után sokak örömére új köntösbe bújhat a szekszárdi Augusz-ház, azaz a szeretett zeneiskola épülete!