A világnap bő 20 évvel ezelőttre nyúlik vissza, amikor a Nemzetközi Állatjóléti Alapítvány (IFAW) úgy döntött, hogy bársonytalpú barátainkat is megilleti egy világnap, és más állatvédő szervezetekkel karöltve a legnépszerűbbnek tartott háziállat ünneplésére az augusztus 8-át jelölték ki.
Talán sokak számára furcsán hangzik, de a macskák a legnépszerűbb háziállatok, egyes becslések szerint a számuk háromszorosan felülmúlja a második helyezett kutyákét. (Azt azért tegyük hozzá, hogy távolról sem biztosak a számadatok, mivel sajnos a macskák többsége ma is gazdátlan, kivadult állatként él.) A családban élő házi kedvencek száma alapján a kutyák 100 millióval vezetnek a cicák előtt: 470 millió kutyára 370 millió macska jutott a legutolsó „becslés” szerint. A kivadult macskák számát azonban közel 500 millió körülire becsülik. Az is bizonyos, hogy jelentősen alulbecsültek ezek az adatok, hiszen például 2017-ben csak az USA-ban 95 millió cica élt az emberekkel. Az igazság talán sose derül ki. Az Európai Unióban azonban ugyanebben az évben több ember tartott macskát, mint kutyát: 75 millió embernek volt cica házi kedvence, és „csak” 65 milliónak kutya. Később se fordult meg a helyzet, 80 millió macska, és 70 millió kutya élt az EU-ban 2020-ban.
Egy átlag házimacska várható élettartama sokat emelkedett az elmúlt évtizedekben, ma már nem számít nagy ritkaságnak a 20. életévét túllépő cica sem. Fontos tudni, hogy az ivartalanítással a kandúrok élete kétszeresére nő, a nőstényeké 62 százalékkal lesz hosszabb, és így nemcsak a felesleges szaporulat előzhető meg, hanem számos daganatos betegség is.
Ahogyan a National Geographic írja, a macska őse a líbiai vadmacska (Felis silvestris lybica), és mintegy 10-12 ezer éve vált háziállattá, a mezőgazdálkodás kezdetével egy időben. Mára az egész világon elterjedt, és az Antarktika kivételével minden kontinensen él. A különféle macskatenyésztő szervezetek közel 50 elismert fajtát tartanak nyilván (sőt van, amelyik szervezet ennél is többet). Számos fajta természetes mutáció eredménye, és vannak, amelyek magukban hordozzák egykori élőhelyükhöz alkalmazkodó tulajdonságaikat, így például a szibériai vagy a norvég erdei a hosszú bundáját, a török van pedig vízkedvelő-halászó életmódját.
A macskák világnapja létrehozásának az volt a célja, hogy az otthontalan, a menhelyeken élő cicákra felhívja a figyelmet. A világnapon – és persze máskor is – jó ötlet a menhelyeket segíteni, akár önkéntes munkával, akár anyagilag, kinek mire van lehetősége. Ha cicával szeretnénk bővíteni a családot, akkor fogadjunk örökbe egyet!