Oxfordi kutatók azonosították azt az országot, ahol a legtöbbet esznek az emberek. Nem, nem az elhízásról is híres Amerikai Egyesült Államok állhat a dobogó legtetejére, mert az amerikaiaknál is többet esznek a keleti Bahreinben.
A bő másfél milliós Bahrein vezeti a világ legtöbb ételt elfogyasztó országainak listáját az Oxfordi Egyetem OurWorldInData (világunk az adatok tükrében) portálja szerint. A kutatók az ENSZ-től származó információk alapján készítették el a besorolást.
A lista:
- Bahrein
- Egyesült Államok
- Írország
- Belgium
- Törökország
- Ausztria
- Németország
- Olaszország
- Katar
- Románia
- Franciaország
- Izrael
- Kanada
- Lengyelország
- Algéria
…
- Magyarország
Bahreinben 4012, az Amerikai Egyesült Államokban 3868, és – meglepetésre – a harmadik Írországban 3850 napi kalóriának megfelelő ételt esznek meg az emberek. A nemzetközileg elfogadott ajánlás férfiak esetében 2500, nőknél pedig 2000 napi kalória, tehát a dobogósok gyakorlatilag a női adag dupláját eszik meg.
Magyarország a 47. helyen áll a maga 3320 napi bevitt kalóriájával. 2018 óta egyébként 12 hellyel csúsztunk lejjebb az életfogyasztási listán. Az adatok tükrében elmondhatjuk, hogy Európában és a régióban több országban esznek többet az emberek a magyarokhoz képest: Ausztriában, Franciaországban, Lengyelországban, Luxemburgban, Portugáliában, Norvégiában, Montenegróban, Hollandiában, Nagy-Britanniába, de még a szegénynek számító Moldovában is.
Az információkból az is látszik, hogy a 184 vizsgált országból 173-ban esznek többet az ajánlott női adagnál a lakosok. Az adatokról tudósító Daily Mail című brit lap megjegyzi, hogy a listát a háztartások által vásárolt, és nem a ténylegesen elfogyasztott étel alapján állították össze, azaz nem tudni, mennyit dobtak ki.
Napjainkban a Föld egymilliárd lakosa elhízott, míg 1970-ben csak 175 milliós volt ez az adat. A mostani listavezető parányi és gazdag Bahreinben minden negyedik ember az.