A zöld hidrákat vizsgálják hazánk legnagyobb állóvizében a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársai.
Ahogyan a tudósításukban írják, különleges élőlénycsoportot alkotnak a hidrák, a csalánozók törzsébe tartozó édesvízi állatok, amelyeknek öt faja fordul elő Magyarországon.
Ezek az apró, pár milliméteres élőlények az aljzathoz kötődve élik az életüket, ahol rovarlárvákkal, apró rákokkal, halivadékkal táplálkoznak. A körülményektől függően ivaros és ivartalan szaporodásra (bimbózásra) egyaránt képesek és az élőhelyükön sokszor nagyon nagy számban fordulnak elő. A hidraállatok közül az egyik legérdekesebb az úgynevezett zöld hidra (Hydra viridissima), amelyik egy zöldalga fajjal él szimbiózisban, bár az együttélés részleteiről még nagyon keveset tudnak.
Az intézet vendége volt a közelmúltban Tökölyi Jácint egyetemi docens (Debreceni Egyetem), a terület Jermy Tibor-díjjal kitüntetett nemzetközi hírű szakértője, akivel a zöld hidrában élő zöldalgák működését tervezik vizsgálni egy cseh-magyar tudományos kooperáció keretében (a témavezető: Bernát Gábor). Ennek az első lépésként több száz zöld hidrát gyűjtöttek be a Balaton lápos részeiről, illetve kisbefolyóiból, amelyeket kontrollált laboratóriumi körülmények között tartanak életben kis méretű akváriumokban, tárolóként akár több tucat példánnyal.
Ez a hidra azonban nem keverendő össze a görög mitológiában szereplő, a régi óriáspolipokhoz hasonló, mindig másutt fölbukkanó vándorforrásokban élő, képzeletbeli lénnyel.