Telemedicina szolgáltatással nyújtanak háziorvosi jellegű ellátást a Felzárkózó települések programban érintett falvakban a Máltai Szeretetszolgálat mozgó rendelői.
A hibrid ellátási forma segítségével eddig 25 településen 1200 beteget láttak el telemedicinális úton, diagnosztizáltak többek között tüdőgyulladást, skarlátot, cukorbetegséget – olvasható a fete.hu oldalon. A páciensek helyszíni vizsgálatát furgonvázra épült Mobil Egészségügyi Központokban vagy a településeken található, használaton kívüli rendelőkben végzik. Az európai uniós támogatás segítségével megvalósuló projekt gyakorlatias és modern választ ad a hátrányos helyzetű területeken kialakult ellátási hiányosságokra.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat által elindított Naszlady Attila Egészségfejlesztési Program telemedicinális rendelésein a karitatív szervezet munkatársai 2023 márciusa óta nagyon sok embert megvizsgáltak, és további 2000 páciens részesült tanácsadásban vagy betegútszervezésben. Az új típusú, hibrid telemedicinális ellátási forma a lakóhelyhez közel nyújt valódi hozzáférést az egészségügyi ellátáshoz ott, ahol a hiányosságok a legerősebben tapasztalhatók. Ez a szolgáltatás a gyermekek és a felnőttek számára egyaránt térítésmentes.
A program a betegségek korai felismerését is szolgálja. Ilyen eset történt a közelmúltban a Baranya vármegyei Hiricsen, ahol két héten át húzódó lázas betegség, és egy napja tartó mellkasi fájdalom miatt érkezett egy 14 éves gyermek a rendelésre, akinél a helyszíni labor- és a telemedicinális orvosi vizsgálat tüdőgyulladást valószínűsített. A gyermekhez rögtön mentőt hívtak, a kórházban súlyos tüdőgyulladást állapítottak meg, amelyikből a betegség felismerésének köszönhetően felgyógyulhatott. Volt már olyan torokfájással érkező gyermek is „mobil” rendelésen, akinél skarlátot diagnosztizáltak, és e-receptként rögtön fel tudtak írni antibiotikumot, de például az is megesett, hogy egy rutin kardiovaszkuláris szűrővizsgálatra érkezett felnőttnél extrém magas vérnyomást mértek, mire szoros kontrollvizsgálatok során módosították a vérnyomáscsökkentő terápiáját, valamint fény derült eddig nem ismert cukorbetegségére is. Emiatt többek között diétás tanácsadásban és gyógyszeres terápiában részesítették a pácienst, célzott szakorvosi vizsgálatokra irányították, részletes laborvizsgálatot végeztek, és három hét alatt a vérnyomása a normálishoz közeli tartományba került.
A program pillérei a Máltai EgészségPontok és a Mobil Egészségügyi Központok. A Máltai EgészségPontok Magyarország legszegényebb térségeiben jöttek létre, az ötből három Észak-Kelet Magyarországon (Litke, Nyírkáta, Szalonna), kettő pedig a Dél-Dunántúlon (Hirics, Zalakomár). Az EgészségPontok a program regionális szervezését végzik, az itt dolgozó koordinátorok a hátrányos helyzetű településeket járva személyes megkeresésekkel és tájékoztató anyagok terjesztésével, a Felzárkózó települések program helyi munkatársaival együttműködve toborozzák a pácienseket. A Mobil Egészségügyi Központok háziorvosi jellegű ellátást nyújtanak telemedicinális alapon, ott, ahol éppen szükség van rá. A Mobil Egészségügyi Központok alatt tizenkét járművet kell érteni, amelyek között található nyolc, furgonvázra épült, teljes értékű mozgó orvosi rendelő, amelyek a háziorvosi ellátás nélkül maradt falvakba érkeznek, ezen felül négy további gépkocsi. Ezek olyan helyszínekre járnak, ahol található szabad orvosi rendelő, de nincs orvos. A járműveken a gépkocsivezető mellett két egészségügyi asszisztens dolgozik, továbbá becsatlakozik az ambuláns ellátásba egy többfunkciós videoplatform által a telemedicinális ellátást végző orvos, aki online, valós idejű rendelés keretében végzi a páciens ellátását.
Ezeknek a lehetőségeknek a kihasználásával, valamint az orvosi szaktudás virtuális térbe helyezésével számos alap- és szakellátási tevékenység újra elérhető a legszegényebb településeken is, ahol jellemzően korlátozott a szolgáltatásokhoz való hozzáférés, vagy eleve tartósan betöltetlen a háziorvosi praxis.