Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a szerdai kormányülés friss döntéseit jelentik be.
Migránsgettók:
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökség vezetője arról beszélt, hogy a szerdai kormányülésen a kormányfő tájékoztatott az uniós csúcsról. Továbbra is ellentétben áll a miniszterek döntése a kormányfők döntésével migráció ügyében, ezért a magyar kormány nem támogatta a kormányfők azon döntését, amely megerősítette volna a miniszterek korábbi döntését. Ennek a migrációs paktum értelmében befogadótáborokat kellene létrehozni a migránsok számára – tette hozzá. Ezek a befogadótáborok migránsgettók lennének, ráadásul nem lehetnének zárt táborok ezek – mondta a miniszter. Magyarországnak több tízezer ember kérelmét kellene elbírálnia, és be kéne engedni ezeket az embereket. Az egész paktum meghívót küld több millió migránsnak – mondta a miniszter. Mindent elkövet a kormány, hogy ezek a szabályok ne lépjenek életbe – tette hozzá. Lengyelország támogatja a magyar álláspontot. Olaszország véleménye is hasonló, de miután náluk már iszonyatos számban vannak migránsok, az ő esetükben az elosztás a nemzeti érdek – mondta Gulyás Gergely.
Uniós befizetések:
Az EU újabb pénzbefizetést kért a tagállamoktól, a magyar kormány ezt ebben a formában továbbra sem támogatja, Gulyás Gergely szerint kérdéseket kell feltenni arról, hogy hová tűntek a rendelkezésre álló uniós pénzek, mire költik ezeket. Közel 100 milliárd eurót kér Brüsszel a tagállamoktól, ez a magyar szja-befizetések tizenötszöröse. Még Ausztria és Németország sem vállal ilyet. Közben Lengyelországnak és Magyarországnak még egy fillért sem adtak, akiknek igen, azoknak pedig lassan utalnak – mondta a miniszter.
Marad a rezsicsökkentés:
Brüsszel elvárja a rezsicsökkentés felszámolását. A hatósági energiaár megszüntetése a rezsicsökkentés felszámolását jelentené, ez elvárás az EU-tól. Fel sem merülhet a rezsicsökkentés eltörlése – jelentette ki Gulyás Gergely. Felülvizsgálatot el kell végeznie a magyar kormánynak a családtámogatásoknál és az egészségügyi kiadásoknál is, de az EU nem utasíthat ezek szűkítésére. Az egészségügyi kiadások azért nőttek, mert soha nem látott bérfejlesztés ment végbe az ágazatban – tette hozzá.
Pénzek átcsoportosítása:
170 milliárd egyszeri átcsoportosítást rendeltek el a rezsivédelmi alap terhére, ez meg is jelent a Magyar Közlönyben – mondta Gulyás Gergely. Ez az aktuális rezsikifizetésekhez kell. Ebből 132 milliárd az iskolák, kórházak, egyéb intézményeknek való juttatás – tette hozzá.
Pedagógus-béremelés:
„A kormány eltántoríthatatlan abban a szándékában, hogy emeljék a pedagógusok bérét.” Gulyás Gergely hangsúlyozta, a pedagógusbérek kifizetéséhez szükséges összeg 12-13 százalékát várják Brüsszeltől, nincsen szó arról, hogy ezt teljes egészében EU-s pénzekből finanszíroznák. Úgy fogalmazott, másfél év múlva a tervek szerint a pedagógusbérek elérhetik a bruttó 800 ezer forintot.