Az Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet a közösségi oldalán számolt be arról, hogy a munkatársuk, dr. Horváth András Attila is elnyerte a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Lendület Programjának támogatását.
A szekszárdi származású fiatalember – az intézet égisze alatt működő Neurokognitív Kutatási Központ centrumvezetője – A kortikális hiperexcitabilitás és a kognitív zavarok kapcsolatának multimodális analízise című pályázatával alakíthat kutatócsoportot a támogatásnak köszönhetően.
A program elsődleges célja a hazai fiatal kutatóbázis erősítése. Ennek érdekében az Akadémia itthon tevékenykedő vagy külföldről hazatérő kiemelkedő fiatal tehetségeket és kimagasló teljesítményű kutatókat támogat a saját kutatócsoportjuk létrehozásában, illetve sikeresen elindított Lendület-kutatócsoportjuk további működtetésében.
A neurokognitív zavarok (mint az enyhe kognitív zavar, autizmus spektrum betegség és a figyelemhiányos hiperaktivitási zavar) egyre növekvő globális egészségügyi terhet jelentenek. A most létrejövő MTA-OMIII Lendület Neurokognitív Kutatócsoport célja az idegrendszer működési sajátosságainak a vizsgálata, az idegélettani háttér elemzése ezekben a betegcsoportokban.
„Munkánk eredményeként jobban megérthetjük a kognitív károsodás mechanizmusát, és új, biomarkerekkel is igazolható potenciális terápiás célpontot találhatunk ezen betegségek hatékonyabb gyógyítására” – mutat rá Dr. Horváth András Attila, aki a kutatócsoportot irányítja a következő öt év során.
Az MTA Lendület Programjának idei pályázati felhívására 108 érvényes pályázat érkezett, 27 a bölcsészet- és társadalomtudományok, 40 az élettudományok, 41 pályázat pedig a matematikai és természettudományok területéről. A szakértői értékelések, a Lendület Zsűri és a Lendület Bizottság javaslata alapján az Akadémia elnöke 2023. május 31-én döntött a támogatandó kutatócsoportok kiválósági rangsoráról és a támogatási összegekről.
Míg a pályázóknak csupán negyede (28 fő), addig a nyerteseknek a fele nő (19-ből 9 fő). Külön kiemelendő, hogy a 10 Induló kategóriájú Lendület-kutatócsoport közül 6 kutatócsoportot nő alakíthat meg.
A Lendület Program a jövő évi költségvetési törvényjavaslat szerint 500 millió Ft-tal kisebb működési kerettel folytatódhat, így a program fenntarthatósága érdekében az idei évben induló pályázatokra megítélt ötéves támogatási keret a 19 pályázat által igényelt össztámogatás 85%-a.
A Lendület-támogatás elnyeréséről kiállított oklevelek ünnepélyes átadására a tervek szerint 2023 szeptemberében kerül majd sor.