A házi kedvenc felelős tartását a gazdi kis odafigyeléssel sikeressé teheti a kánikulában is. Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője néhány apó praktikával segíti az állatok védelmét a nagy nyári melegben.
Az egyesület a tájékoztatójában leírja, hogy a kutya önszántából soha nem mozogna a tűző napon a nagy kánikulában. Ha mégis ezt kell tennie, akkor tudnunk kell, hogy mindezt nehezebben viselik a nagyobb testű, sötét színű kutyák, mint a kisebb testű, világos színűek. A kutya nem tud izzadni, ami komoly nehézséget okoz számára, mert pusztán a lihegéssel történő hővesztés néha, bizonyos körülmények között nem elegendő, ilyenkor az állat keresi a hűvös helyet, padlót, amelyikre ráfeküdve hűtheti magát.
Az Orpheus Állatvédő Egyesület legfontosabb tanácsai kutyák kánikulában történő tartásához:
- a nagy nyári hőségben se feledkezzünk el a játékról és a nagyobb sétákról, amelyeket kora délelőttre és késő délutánra időzítsük
- forró aszfalt helyett a tappancsok épségéért a fűben érdemes sétáltatni
- az állatunk számára mindig legyen hűvös hely, ahova a napsugárzás elől szabadon el tud bújni
- a kedvencünknek az élelem mellé naponta többször friss ivóvizet kell biztosítani
- a házi kedvencünket ne hagyjuk egyedül autóban (még nyitott ablaknál se), hiszen a tűző napon a belső hőmérséklet az egekbe szökhet
- a lakásban tartott állatok esetén reggel – munkába menet előtt – sötétítsünk be, hogy ne forrósodjon fel a szoba
A felelős állattartó a jó gazda gondosságával jár el az állatai kapcsán. Apró dolgokról van szó, de nagy a felelősség. Nem mellesleg állatot a nagy melegben kínozni bűncselekmény, amiért letöltendő börtönbüntetés is kapható – ismertette Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője.
Hőtorlódás – hőguta
Ha megtörtént a baj, és látjuk, hogy az állat intenzíven liheg, a nyelve állandóan kilóg a szájából, színe sötétebb a megszokottnál, a baj lehet akár hőtorlódás vagy hőguta is. Nyári kánikulában az oldalán fekvő, intenzíven lihegő, eszméletét vesztett állat rendszerint hőguta vagy napszúrás áldozata. A gyors folyadékpótlás és az állatorvosi segélykérés életmentő lehet ebben az esetben. A háziállatokért a gazdák a felelősek. Egy kis odafigyeléssel elkerülhető lehet az állatok „szenvedtetése”, és pozitív élményekkel élhető túl a nyári forróság.