Hetedik alkalommal adták át a Leopold Bloom Képzőművészeti Díjat, amelyiket azzal a céllal hoztak létre, hogy a kortárs magyar képzőművészeket támogassa, és a jelenlétüket erősítse a nemzetközi művészeti színtéren. A megújult formában átadott elismerés nyertese a szekszárdi gyökerekkel rendelkező Fusz Mátyás lett, aki a munkájában a valóság érzékelésének és a látás szubjektivitásának a kérdéseivel foglalkozott.
A díj hazai alkotók és rangos külföldi kiállítóhelyek együttműködéséhez, művészek nemzetközi bemutatkozásához, karrierépítéséhez, a kortárs magyar szcéna nemzetközi művészeti életbe történő még intenzívebb bekapcsolódásához kíván hozzájárulni. A nevét a modern irodalom egyik legjelentősebb alkotásának, James Joyce Ulyssesének magyar származású főhőséről kapta. Összhangban a díj és az ír alapító számára fontos értékekkel, Leopold Bloom a paradigmaváltó művészet, az utazás, a nemzetköziség és nem utolsó sorban az ír-magyar kapcsolatok szimbóluma.
A Leopold Bloom Képzőművészeti Díj alapítói Mary Mc Loughlin és John Ward, akik példamutató tevékenységükkel gyűjtőként és műértőként elkötelezetten támogatják a kortárs képzőművészetet.
Idén rekordszámú, 96 érvényes pályázat érkezett a kiírást követően. Egy nemzetközi művészeti szakemberekből álló, háromtagú zsűri választotta ki a hét döntőst, majd közülük a nyertest, Fusz Mátyást. A hetedik díjat megújult formában adták át, először részesültek pénzbeli jutalomban a győztesen kívül a döntőbe jutott művészek is. Így a győztes 6000 euró összegű díjazásán felül – amelyiknek a felhasználásával a művész egy külföldi kiállítást valósít meg – minden, a döntőbe jutó alkotó 1000 euró honoráriumban részesült.
Fusz Mátyás 2009-ben végzett festőként a Pécsi Tudományegyetemen, 2021-ben pedig a Magyar Képzőművészeti Egyetemen summa cum laude minősítéssel szerzett DLA-fokozatot. Konceptuális, filozófiai és teoretikus alapokon nyugvó művei az esetek többségében szobrok, objektek és installációk formájában öltenek testet, de időnként fotó- és videóműveket is készít. Az utóbbi években a valóság érzékelésének és a látás szubjektivitásának kérdése foglalkoztatja.