Ebben az évben később kezdődött az eperszezon, a legtöbb helyen a magyar gyümölcsből választhatnak a vásárlók, de vészesen fogy a piros finomság, aki lekvárt vagy dzsemet szeretne készíteni, annak nem érdemes sokat várnia.
Gombamód megszaporodtak az árusok a főutak mentén és a bevásárlóközpontok parkolóiban. A kínálatban megtalálható minden formájú és fajtájú, hazai, helyi és importgyümölcs is. Egészséges és szép epret lehet kapni Szekszárd belvárosában is az alkalmi standokon, de az üzletek polcain is megtalálható a sokak által kedvelt tavaszi, koranyári finomság.
Van olyan szedresi gyümölcstermesztő, aki idén nem vállalta az eper gondozását, és dinnyére váltott, de a faddiak kitartanak, náluk szívesen megfordulnak a szekszárdiak is az édes csemegéért. A szekszárdi piacon találkoztunk olyan termelővel is, aki az időjárásra és a csigainvázióra panaszkodott, és ezekkel indokolta a kisebb kapacitását. Az egyik étteremtulajdonos pedig arról számolt be, hogy a napsütéses Lajosmizséről szerezte be az idei eperadagját, amelyikből nagy mennyiségű házi lekvárt készített, a vendégei legnagyobb örömére.
A kitelepült szekszárdi árusoknál általában 1700 és 2000 forint közötti áron kapható az eper kilója, az üzletekben 2000-2200 Ft-ért szerezhető be a gyümölcs. A termelők „háznál” 1500 és 1700 forint körüli árakon értékesítik a lekvárnak valót.
Ha valaki szeretne saját eperdzsemet készíteni, bátran álljon neki! Nem muszáj ipari mennyiségben főzni, és a család garantáltan meghálálja a befektetett munkát a következő palacsintázásnál…
Az eperdzsemhez
- 320 g friss eper
- 160 g kristálycukor
- 1 db befőttes üveg (500 ml-es)
Az epreket mossuk meg, csumázzuk le, és vágjuk 4 cikkre. Az eper felét a cukorral tegyük fel főni. Folyamatos kevergetés mellett főzzük addig, míg az eper szétfő teljesen. Ekkor adjuk hozzá az eper másik felét. Ezzel is forraljuk 2-3 percen át, majd töltsük a kész dzsemet az üvegbe.