Kezdetét vette a 36. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) a Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Karán (PTE KPVK). A Tanulás- és Tanításmódszertani Tudástechnológiai szekcióban mérik össze az „erejüket” a pályázó főiskolai és egyetemi hallgatók Szekszárdon.
Bódis József orvosprofesszor, a PTE egykori rektora, az egyetemet fenntartó alapítvány elnöke a köszöntőjében a személyes kötődését emelte ki, amelyik meghatározta egész eddigi életét. Elmondta, hogy annak idején mérföldkő volt számára a tudományos diákkonferencián való részvétel, amelyiknek a támogatásából az előző évtizedekben is próbálta kivenni a részét. Egymás megismerése, a gondolatok és kutatási területek megismertetése szintén fontos feladat, ezeket a küldetéseket bújtatja közös köntösbe a 68 éve működő rendszer, az OTDK. Kiemelte, hogy a modern élet kulcsa a tanulás, amelyiket szintén meg kell tanulnunk. A módszerek változnak, korosztályos sajátosságai vannak a tanulásnak, és a szelekció egyre nehezebb a ránk tóduló információk világában, ahol mindinkább kreatív alkalmazásra van szükség a boldogulás érdekében.
Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora azt kívánta a résztvevőknek a konferencia elején, hogy találják meg a saját területeiket, és legyen az ehhez vezető út gyakorlással és ismeretszerzéssel tarkított. „Szeressék azt a tudományterületet, amelyikkel foglalkoznak, de érdeklődjenek mások iránt is, mert az új élmények egészen új kapukat nyithatnak ki a választott tárgykör vizsgálatában” – mondta az elismert biokémikus.
Gloviczki Zoltán, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora, a szakmai bizottság tagja elmondta, hogy elképesztő méretű struktúra az OTDK, és ebben az évben közel ötezer hallgató több mint ötezer dolgozattal indult a tudományos megmérettetésen. Kiemelte, hogy nagyon örül a szekszárdi helyszínnek, ahol a pedagógusképzésnek mély alapjai vannak.
A PTE Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Karának a dékánja, Szécsi Gábor kommunikációkutató, nyelvész és filozófus szintén saját forrásból és tapasztalatból merített akkor, amikor felidézte az egyetemi hallgatóként átélt tudományos tevékenysége indulásának történetét. A szekszárdi kar vezetője elmondta, hogy az OTDK hungarikum, amelyiknek az életben tartása nemes feladat, hiszen ez a hallgatói tevékenység rendszerint – Kölcsey szavaival élve – a tudomány varázsába torkollik.
Kaposi József egyetemi docens, a szakmai bizottság elnöke felhívta a figyelmet a szekció népszerűségére, és kiemelte, hogy 180-nál is több dolgozat érkezett a Tolna vármegyei megmérettetésre, 20 %-kal több, mint a két évvel ezelőtti konferencián. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar oktatója szerint leginkább a természetes intelligenciáról szól ez a verseny.
A köszöntő gondolatokat rövid énekes kitérő követte, majd átadták a Roska Tamásról elnevezett díjat. A Széchenyi- és Bolyai-díjas magyar villamosmérnök, informatikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja már nem lehet közöttünk. Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) 2017-ben határozta el, hogy a felsőoktatás különböző képzési szintjein történő tehetséggondozó, tudományos kutatói tevékenység folyamatosságának támogatása és perspektíváinak felmutatása, a tehetség elismerése és a fiatal kutatói teljesítmények megismertetése, valamint Roska Tamás tudományterületeket összekapcsoló, nemzetközileg elismert kutatói életműve előtti tiszteletadás céljából életre hívja a róla elnevezett tudományos előadások intézményét. Ennek a keretében Erdei Luca Alexát hallgathatta meg a közönség, utána pedig átvehette a díját az ELTE tehetséges tanársegédje.
A szekszárdi rendezvény megnyitója Pléh Csaba, Széchenyi-díjas magyar pszichológus, nyelvész, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, az MTA egykori főtitkárhelyettese, a BME Kognitív Tudományi Tanszékének alapító egyetemi tanára előadásával zárult.
A 36. Országos Tudományos Diákköri Konferencia a tagozati ülésekkel folytatódik, amelyeket színvonalas kiegészítő programokkal igyekeznek még kellemesebbé tenni a szekszárdi szervezők.