Az engedély nélkül létesített kutak vízjogi fennmaradási engedélyezésére 2023. december 31-ig van lehetőség.
Az év végén lejár a kútamnesztia a korábban engedély nélkül létesített, az első vízzáró réteget el nem érő mezőgazdasági öntözési célú kutakra. A bejelentésük a Nemzeti Földügyi Központhoz december 31-ig szankciómentes, azaz bírság nélkül meg lehet tenni, tájékoztatott arról a Délmagyar.
Az országban több százezer ingatlantulajdonost érint az engedély nélkül, de ettől még nem feltétlenül jogszerűtlenül létesített és működő fúrt vagy ásott kutak utólagos engedélyeztetése. 1992 előtt ugyanis nem kellett engedély, illetve bejelentés a kútfúráshoz. Az engedélyezési eljárás ugyan illetékmentes, de a megadásához – képesített és hivatalosan regisztrált vízmérnöktől vagy kútfúrótól – be kell szerezni a kút összes fontos paraméterét rögzítő szakvéleményt. Ennek az ára a helyszíntől és a vállalkozótól függően 50.000-től akár 150 ezer forintig terjedhet.
A becslések szerint az Alföldön ötven- és százezer közé tehető az engedély nélküli kutak száma, a legtöbb a Homokhátságon található. Próbáltunk a Tolna vármegyei kutakat illetően információkat szerezni, de pontos adatokat nem találtunk a számszerűség tekintetében.
Az ásott és fúrt kutak ügyintézését folyamatosan hosszabbította a kormány. Az engedély nélkül létesített kutak vízjogi fennmaradási engedélyezésére 2023. december 31-ig van lehetőség. Az engedély nélkül, vagy attól eltérő módon létesített ásott vagy fúrt kút engedélykérelmét a jegyzőhöz kell benyújtani. Ezek utólagos engedélyezésének, valamint megszüntetésének hatásköre megoszlik a jegyző, illetve megyei katasztrófavédelmi igazgatóság között.
Fontos tudni, hogy aki a határidőig nem kér fennmaradási engedélyt az engedély nélkül vagy attól eltérően létesült kútra, annak 2024. január 1-től vízgazdálkodási bírságot kell fizetni. Az engedély nélküli vízhasználat esetén 1 millió forintig terjedhet a büntetés.