A Szekszárdi Piac területén megtelepedtek és elszaporodtak a galambok, amelyek a jelenlétükkel problémát okoznak az üzlettulajdonosoknak, a kofáknak és a vásárlóknak egyaránt.
A Tolna Vármegyei Kormányhivatal Szekszárdi Járási Hivatala – mint népegészségügyi hatóság – kérte az üzemeltető Szekszárdi Vagyonkezelő Kft.-t, hogy számoljon be arról, milyen módon kezeli a kialakult helyzetet, illetve nyilatkozzon, hogy a galambürülék jelentette egészségügyi kockázat csökkentése érdekében milyen tevékenységet végez.
A kérdésünkre Bartal Zoltán ügyvezető igazgató elmondta, hogy február 6-án érkezett lakossági bejelentés a hatósághoz azzal kapcsolatban, hogy a szekszárdi piacon „sok a madárürülék, a helyzet egyre romlik, semmilyen változás az ügyben nem történik”. Néhány nappal később a Népegészségügyi Osztály munkatársai helyszíni szemlét folytattak le, és megállapították, hogy a piaci épület egyes elemein található madárriasztó tüskék nem nyújtanak elegendő védelmet a galambok ellen, vannak helyek, ahová az állatok gondtalanul le tudnak szállni, és ahová leszállnak, oda is piszkítanak. Megállapították azt is, hogy a piac emeleti részén rosszabbak a higiénés körülmények, a gerendák és a lámpák is madárürüléktől szennyezettek.
Annak érdekében, hogy megelőzzék a komolyabb büntetést, a piac engedélyeinek a bevonását, gyors és hatékony cselekvésre volt szükség, így Szekszárd Megyei Jogú Város Közgyűlése már a február 20-ai, rendkívüli közgyűlésén foglalkozott az üggyel, és egyhangúlag megszavazott 10 millió forintot a megfelelő madárvédelem rövid időn belüli kialakítására.
Bartal Zoltán elmondta, hogy a piaci gerendákon található madártüskék nem jelentenek problémát a galambok számára, azokat már megszokták, illetve megtanulták, melyek a leszállásra és a fészkelésre alkalmas helyek. Azt is megtudtuk, hogy működik a piacon a madarakat elméletileg elriasztó hangot adó készülék is, de a galambok egyszerűen immunissá váltak vele szemben. A takarítás a turbékoló jószágok folyamatos jelenléte miatt pedig sziszifuszi feladat.
Arra a kérdésre, hogy milyen eszközzel lehet hatékonyan védekezni a szárnyasok ellen, az ügyvezető elmondta, hogy speciális hálót kell kifeszíteni az érintett területen, ezt kell a már alkalmazott tüskés védelemmel kiegészíteni, illetve műanyag madársziluettekkel és ragadozó madarakat megjelenítő ablakmatricákkal is lehet próbálkozni.
A gyors közgyűlési döntést követően a Polgármesteri Hivatal munkatársai már a támogatási szerződést készítik, a cégvezető pedig várja annak a – megfelelő referenciákkal rendelkező – szekszárdi forgalmazónak a friss ajánlatát, amelyiknél a közelmúltban már érdeklődtek a galambvédelmi rendszer telepítésével kapcsolatban.
Az optimális védekezés kialakítása komplex intézkedést igényel, de ha minden ebben a tempóban halad, az árusok és a vásárlók legnagyobb örömére a galambokat már az első félévben kiűzhetik a Szekszárdi Piacról.