Kereken 100 évvel ezelőtt született, és 30 éve hunyt el Vendel-Mohay Lajosné, akinek a Babits Mihály Emlékházat köszönhetjük.
Szekszárd polgármesterének, Vendel Istvánnak a lánya, Mária 1923. február 14-én az „öreg” Kelemen-házban született a család első gyermekeként, annak az épületnek az emeletén, amelyiknek a földszinti szobájában Babits Mihály látta meg a napvilágot. Itt töltötte a gyermekkorát. A Garay János Reálgimnáziumban (Garay János Gimnázium) érettségizett. 1964-től a Béri Balogh Ádám Múzeum (Wosinsky Mór Megyei Múzeum) tárlatvezetője lett, majd művészeti előadó. 1965-ben megbízást kapott Babits Mihály szekszárdi emlékeinek a gyűjtésére, felkutatására. Fáradhatatlan, lelkes munkája eredményeként 1967-ben nyílt meg a Babits Mihály Emlékház földszinti, 1983-ban pedig az emeleti része. Több publikációja, könyve is megjelent („Áll a régi ház még…”, Liszt-emlékek Szekszárdon). A munkája elismeréseként számos kitüntetést kapott. A szülővárosában hunyt el 1993. január 23-án.
Vendel-Mohay Lajosnét Szekszárdon mindenki csak Lucykaként ismerte. Ő volt az, aki az 1960-as évek végén Babits-kutatóként alapvető szerepet játszott a Babits Mihály Emlékház létrejöttében. A megnyitására 1967. július 2-án került sor. A házat Illyés Gyula avatta fel. Babits István, a költő öccse is köszöntőt és köszönetet mondott. Az anyag összegyűjtését és Sára Péter forgatókönyve alapján a kiállítás megrendezését Lucyka végezte. Ekkor még csak a földszinti négy szoba vált múzeummá, a ház többi részében ugyanúgy bérlakások voltak, mint 1966 előtt. A megnyitón négyszázan vettek részt. A vármegyeháza nagytermében irodalmi estet rendeztek, amelyiken Illyés Gyula, Csányi László és Kardos Pál mondott beszédet.
Az elmondások szerint Lucykában volt valami arisztokratikus, de a kedvességéhez és a készségességéhez nem férhetett kétség. Megviselték a történelem viharai, de a saját bajait sohasem tette a kirakatba, fáradhatatlanság és óriási munkabírás jellemezte. Ő volt az az ember, aki tényleg szinte mindent tudott Babitsról, és ha valamilyen – a költővel kapcsolatos – tárgy vagy emlék birtokába jutott, azt kitörő örömmel fogadta. Az elhivatottsága és a szuggesztivitása fantasztikus hatást gyakorolt az emberekre, akik tisztelték és szerették őt.
(Forrás: Wosinsky Mór Megyei Múzeum, dr. Töttős Gábor)