Tavaly ősszel jelentette be Magyarország Kormánya, hogy a legalább tízezer fős lakossággal rendelkező településeknek egyéni mérlegelés után, és az érintettek által elkészített úgynevezett menedzsment vagy takarékossági terv beérkezésével rezsitámogatást nyújt. Szekszárd 365.265.292 Ft kompenzációt kap a kieső adóbevételei miatt.
Ahogyan a Miniszterelnökség tájékoztatójából kiderül, döntöttek a 10.000 lakos feletti önkormányzatok energiaáremelkedés miatti támogatása kapcsán a segítség összegéről.
„Az energia-áremelkedés hatásai enyhítése érdekében meghozott első intézkedés keretében a Magyarország 2023. évi központi költségvetéséről szóló 2022. évi XXV. törvény helyi önkormányzatok támogatására vonatkozó egyes rendelkezéseinek a veszélyhelyzettel összefüggőeltérő szabályairól szóló 580/2022. (XII. 23.) Korm. rendelet 8. § (1) bekezdése alapján a Magyarország 2023. évi központi költségvetéséről szóló 2022. évi XXV. törvény 3. mellékletében foglaltaktól eltérően a 2.1.9. A 10 000 lakos feletti önkormányzatok energia-áremelkedés miatti támogatása jogcímen az önkormányzatok által készített menedzsment terv alapján a 10 000 lakos feletti önkormányzatok számára – az önkormányzatok egy lakosra jutó iparűzési adóerő-képessége figyelembevétele mellett – a támogatás összegét az 1. melléklet szerint határozom meg.” – áll a Gulyás Gergely miniszter által szignózott dokumentumban.
Tolna vármegyében öt olyan település van, amelyiknek a lakosságszáma meghaladja a tízezer főt: Szekszárd, Paks, Dombóvár, Bonyhád és Tolna. Közülük Paks kivételével mindegyik kapott támogatást.
Szekszárd 365.265.292 Ft kompenzációban részesült, Dombóvárnak 92.818.162 Ft-ot ítéltek oda, Bonyhád 83.390.748 Ft kapott, Tolnának pedig 132.937.063 Ft-ot adtak.
Az ígéretéhez hűen első körben a kormány a tízezer fő feletti népességű városok, a Fővárosi Önkormányzat és a fővárosi kerületek támogatásáról döntött, több mint 44 milliárd forintot szétosztva 138 város és 17 kerület között. A Fővárosi Önkormányzat egy fillért sem kapott, ahogy hat kerület is kimaradt a pénzosztásból. Érdekesség, hogy az előző választáson miniszterelnök-jelölt Márki-Zay Péter által vezetett Hódmezővásárhely sem részesült támogatásban, amíg a konstans módon kormánypárti vezetésű Debrecen több mint 3 milliárd forinthoz jutott.
A döntési mechanizmus részletei nem ismertek, annyit viszont tudni lehet, hogy vizsgálták az önkormányzati energiahatékonyságot, valamint a spórolást célzó „menedzsmenttervet”, illetve a település iparűzési adóerő-képességét is.